Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020-2022 թվականներին ընդունված եռակողմ համաձայնագրերը կասկածի տակ դնելու փորձերը չափազանց վտանգավոր են։ Օգոստոսի 28-ին, նման կարծիք է հայտնել  ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք կողմերին մղում ենք լուծելու այս հարցը, բայց, ինչպես հասկանում եք, առանց հրատապ հարցերի շուրջ ձեռք բերված այս պայմանավորվածությունների իրականացման, դա, հավանաբար, իրոք բավականին դժվար է անել»,- ասել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունները Մոսկվան գործող է համարում։
«Հիմա, ինչ վերաբերում է ձեր պնդումներին, թեև ոչ, դուք հարցրեցիք՝ արդյոք գործող ենք համարում եռակողմ հայտարարությունը, այո, մենք ելնում ենք նրանից, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել այդ ժամանակահատվածում 2020 թվականից մինչև 2022 թվականը առաջվա պես հայ-ադրբեջանական հաշտեցման հիմքն են կազմում: Եվ մենք հավատում ենք, որ այլընտրանք չկա»,-ասել է նա։
Զախարովան հավելել է, որ չգիտի՝ Հայաստանում ինչ-որ մեկը պաշտոնական մակարդակով հրաժարվել է այդ համնաձայնագրերից կամ պաշտոնական հայտարարություն է արել, որ այդ փաստաթղթերն այլևս վավերական չեն: Նա նշել է, որ հետո դրա վերաբերյալ մեկնաբանություն կանեն, սակայն այս պահին Մոսկվայում նման բան չեն լսել:
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ խոսնակի՝ այդ համաձայնագրերը ներառում են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բոլոր առանցքային ուղիները։
«Հիշեցնեմ, որ այս համաձայնագրերն ընդգրկում են Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բոլոր առանցքային ուղիները՝ ներառյալ խաղաղության պայմանագրի զարգացումը, սահմանազատումը, սահմանի սահմանագծումը, տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը և քաղաքացիական հասարակության միջոցով շփումների զարգացումը»,- մեկնաբանել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Attempts to question the tripartite agreements between the leaders of Armenia, Russia, and Azerbaijan in 2020-2022 are extremely dangerous. Maria Zakharova, the spokesperson of the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA), expressed such a view at Wednesday’s press briefing—and in response to a reporter’s question.
"We [i.e. Russia] are pushing the [two] parties [i.e. Armenia and Azerbaijan] to resolve this issue. But, as you understand, this is probably really quite difficult to do without the implementation of these agreements reached on urgent issues," Zakharova said.
The Russian MFA spox emphasized that Moscow considers the tripartite agreements between the heads of Armenia, Russia, and Azerbaijan still valid.
"Now, regarding your claims, although no, you asked if we consider the tripartite statement to be valid. Yes, we [i.e. Russia] assume that the tripartite agreements of the leaders of Russia, Armenia, and Azerbaijan that were reached during that period from 2020 to 2022 as before, they form the basis of Armenian-Azerbaijani reconciliation. And we believe that there is no alternative," she said.
Zakharova added that she does not know whether someone in Armenia has officially abandoned those agreements, or made an official statement that those documents are no longer valid. She noted that they will make a comment about it later, but at the moment they have not heard anything like that in Moscow.
According to the Russian MFA spokesperson, these agreements include all key ways for normalizing of relations between Armenia and Azerbaijan.
"Let me remind that these agreements cover all key ways for normalizing of relations between Baku and Yerevan, including the development of a peace treaty, border delimitation, border demarcation, unblocking of transport communications in the region, and development of contacts through civil society," said the Russian MFA spox.