Հայաստանից արտագաղթողների մի հսկայական մասը նրանք են, ովքեր չեն ուզում, որ իրենց երեխաները ծառայեն բանակում։ Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 31-ին, Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում իր ասուլիսի ժամանակ նշեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով լրագրողի նկատառմանն այն մասին, որ վերջին երեք ամսիների ընթացքում շուրջ 23 հազար արցախցի արտագաղթել է Հայաստանից։
«Մենք կոչ ենք անում Արցախից բռնի տեղահանվածներին՝ դիմել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։ Մենք ուզում ենք, որ նրանք չարտագաղթեն։ Ինչու՞ չեն ուզում, որ իրենց երեխաները ծառայեն բանակում. որովհետև խաղաղություն չկա»,–ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, «Խաղաղության օրակարգը նաև դրա համար է։
«Սա ֆորպո՞ստ է, թե մի երկիր, որը պետք է հնարավոր դարձնի իր քաղաքացիների կյանքն իր ինքնիշխան տարածքում։ Մենք երկրորդ հայեցակարգն ենք որդեգրել։ Մենք այդքան խելոք չէինք, որ մինչև ցնցումներն այդ գիծը որդեգրիենք, մինչև 2018 թվականը մենք՝ որպես պետություն, վաղուց անցած ենք եղել «անդառնալիության կետը»»,–նշեց նա։
Լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ են դեսպանատները մերժում անձնագրի 070 կոդով քաղաքացիների վիզաների ստացման դիմումները, Փաշինյանը պատասխանեց, որ խնդրի մասին երեկ է տեղեկացել, և դեռևս չի կարող արձագանքել, քանի որ պատճառների մասին տեղյակ չէ։

Огромная часть эмигрирующих из Армении - граждане, которые не хотят, чтобы их дети служили в армии. Об этом заявил на пресс-конференции 31 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на замечание о том, что за последние три месяца из Армении эмигрировали около 23000 арцахцев.
«Призываем насильственно перемещенных арцахцев подать заявления на получение гражданства РА. Мы хотим, чтобы они не эмигрировали. Почему они не хотят, чтобы их дети служили в армии? Потому что нет мира», - заявил Пашинян.
По его словам, мирная повестка также предназначена для этого. «Это форпост или страна, которая должна сделать жизнь своих граждан возможной на своей суверенной территории? Мы приняли вторую концепцию. Мы не были настолько умны, чтобы принять эту линию до потрясений, до 2018 года мы как государство уже давно прошли «точку невозврата»», - отметил премьер-министр.
На вопрос, почему посольства отказывают в выдаче виз гражданам с кодом паспорта 070, Пашинян ответил, что узнал о данной проблеме только вчера, потому пока не может ничего ответить, поскольку ничего не знает о причинах.