Ֆիլիպինների իշխանությունները կենտրոնական նահանգում ապօրինի առցանց խաղերի և կիբերհանցագործությունների համալիրում խուզարկություն են անցկացրել և ձերբակալել ավելի քան 160 մարդու՝ հիմնականում չինացիների և ինդոնեզացիների, որոնք հանցագործություններ են կատարել Համացանցում, հաղորդում է Associated Press-ը՝ վկայակոչելով տեղական իշխանություններին:
Շաբաթ օրը 100-ց ավելի կառավարական գործակալների՝ ռազմական հետախուզության աջակցությամբ իրականացրած ռեյդը Լապու-Լապու քաղաքի առողջարանային համալիրում շարունակվող ճնշումների մի մասն է այն բանից հետո, երբ հուլիսին նախագահ Ֆերդինանդ Մարկոս կրտսերը կարգադրեց արգելել լայն տարածում ունեցող առցանց խաղերը, որոնք սպասարկում են հիմնականում Չինաստանից եկած հաճախորդներին, որտեղ ապօրինի մոլախաղերն արգելված են։
Մարկոսը հայտարարել է, որ զանգվածային ապօրինի խաղային գործողությունները կանոնների համատարած խախտումներով անտեսում են Ֆիլիպինների օրենքները։ Բացի այդ իրականացվել են նաև այլ հանցագործություններ, ներառյալ ֆինանսական խարդախությունները, մարդկանց առևտուրը, խոշտանգումները, առևանգումները և սպանությունները:

Власти Филиппин провели обыск в предполагаемом комплексе незаконных онлайн-игр и киберпреступлений в центральной провинции и взяли под стражу более 160 человек - в основном китайцев и индонезийцев, - которые совершали преступления в Интернете, сообщает Associated Press со ссылкой на местные власти.
Субботний рейд, проведенный более чем 100 правительственными агентами при поддержке военной разведки на курортный комплекс в Лапу-Лапу-сити, стал частью продолжающихся репрессий после того, как президент страны Фердинанд Маркос-младший в июле распорядился запретить широко распространенные онлайн-игры, которые обслуживают в основном клиентов из Китая, где запрещены незаконные азартные игры.
Маркос заявил, что массовые незаконные игорные операции игнорировали филиппинские законы с масштабными нарушениями правил, а также совершали другие преступления, включая финансовые аферы, торговлю людьми, пытки, похищения людей и убийства.