Թուրքական իշխանությունները երկուշաբթի ձերբակալել են «հակամերիկյան երիտասարդական կազմակերպության» 15 անդամների, որոնք Իզմիր քաղաքում ֆիզիկական հարձակման են ենթարկել երկու ամերիկացի զինվորականների, գրում է թուրքական Anadolu գործակալությունը։
Թուրքական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ «Հայրենասիրական» փոքր ազգայնական քաղաքական արտախորհրդարանական կուսակցությանն առնչվող այսպես կոչված «Թուրքական երիտասարդական միության» անդամները ձերբակալվել են դատախազի հրամանով:
Խումբը միջադեպի տեսանյութը տեղադրել է սոցիալական մեդիայի X հարթակում և հայտնել, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի USS Wasp դեսանտային գրոհային նավից իջած զինվորների գլխին պարկեր են քաշել:
Տեսանյութում երևում է, որ մի խումբ տղամարդիկ բղավում են «Յանկիներ, ցանվեք ձեր տուն», բռնել է է տղամարդուն և փորձում պարկ քաշել նրա գլխին: «Ամերիկացի զինվորները, որոնց ձեռքերը թաթախված են մեր զինվորների և հազարավոր պաղեստինցիների արյամբ, չպետք է ապականեն մեր երկիրը», - ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ դեսպանատունը հաստատել է միջադեպը՝ հայտարարելով, որ USS Wasp նավի վրա ծառայող զինվորականները «ներկայում ապահով վիճակում են»: Դեսպանատունը շնորհակալություն է հայտնել թուրքական իշխանություններին «արագ արձագանքման և շարունակական հետաքննության համար»:
Ամերիկյան USS Wasp ռազմանավը Միջերկրական ծովում թուրքական դեսանտային նավերի հետ համատեղ զորավարժություններ անցկացնելուց հետո կիրակի ժամանել էր Իզմիր։

Турецкие власти в понедельник задержали 15 членов «антиамериканской молодежной организации», которые совершили физическое нападение на двух военнослужащих США в городе Измир, ссообщает Anadolu.
Турецкое СМИ сообщило, что члены так называемого «Союза молодежи Турции», который связан с «Патриотической партией» - небольшой националистической политической партией, не имеющей мест в парламенте, - были задержаны по приказу прокурора.
Группировка опубликовала видеозапись инцидента на платформе социальных сетей X и сообщила, что они надели мешки на головы солдат, которые высадились с десантного корабля ВМС США USS Wasp.
На видео видно, как группа мужчин с криками «Янки, убирайтесь домой!» удерживает мужчину и пытается надеть ему на голову мешок. «Американские солдаты, на руках которых кровь наших солдат и тысяч палестинцев, не могут загрязнять нашу страну», - говорится в заявлении данной организации.
Посольство США подтвердило инцидент, заявив, что военнослужащие, находившиеся на борту USS Wasp, «теперь в безопасности». Он поблагодарил турецкие власти за «быструю реакцию и продолжающееся расследование».
Американский военный корабль USS Wasp прибыл в Измир в воскресенье после проведения совместных учений с турецкими десантными кораблями в Средиземном море.