«ԱքսելՄոնդրիան» ընկերության համահիմնադիր, գլխավոր գործադիր տնօրեն Շուշան Հարությունյանը «Re:arrange» փոդքաստի շրջանակում խոսել է մասնագիտական և քաղաքացիական արժեքների մասին: Մոտ 3 ժամ տևած և տասնյակ հազարավոր դիտումներ գրանցած հաղորդմանը հնչած մտքերից առանձնացրել ենք կրթությանն ու հաղորդակցության ոլորտին վերաբերող 5-ը:
«Խոսափողը պատասխանատվություն է: Ինտերնետում աղբ լցնելը, բովանդակություն ստեղծել, որը սանձարձակություն է հիշեցնում, ոչ մի կերպ կապ չունի ազատության հետ»:
2. «Կրթությունը հասարակական վերահսկողության լավագույն ու մինչև հիմա մտածված ամենահանճարեղ տարբերակն է, քանի որ օգնում է սոցիալական հարաբերություններում տեղաշարժվել նույն «նավիգացիոն» համակարգում: Առանց կրթության մարդիկ չէին կարող համագործակցել ու փոխանցել սերունդների հիշողությունը, գիտելիքն ու համակարգերը»:
«Երբ տեխնոլոգիան սոցիալական համաձայնությունից առաջ է ընկնում, հիմնականում չարիք է ստեղծում: Օրինակ, տեխնոլոգիական առաջընթացը ստեղծեց սոցիալական ցանցերը, որտեղ մարդկանց արտահայտվելու և առաջնային ինֆորմացիայի աղբյուր դառնալու միջոցները ազատականացվեցին: Արդյունքում՝ տեխնոլոգիան ավելացրեց աղբ, ստեղծեց հասարակական բևեռացում և դարձավ հարթակ, որտեղ մարդիկ այլևս իրար չեն լսում և ցանկանում են պատժել տեսակի տարբերությունը»:
- «Որպես ինստիտուցիոնալ միավոր մեզ դժվար է մրցակցել անհատների հետ, ովքեր թափանցիկություն չունեն, հարկում չունեն, պատասխանատվություն չունեն և կարող են իրենց արկածախնդրություն թույլ տալ պատվիրատուների հաշվին: Ի հակառակ հանրային պատկերացումների, ստեղծարար ոլորտը քիչ փորձարարական է: Հաղորդակցական ոլորտում միայն 5 տոկոսն է ստեղծագործականություն, մնացածը հաշվարկ է և այն չափելի է»:
«Եթե մենք մտածենք հետևյալի մասին, որ այսօր ես ծառը տնկում եմ, հնարավոր է, որ իր ստվերի տակ ես դեռևս չհանգստանամ: Բայց միայն այն, որ այսօր ծառը տնկում եմ հաջորդ սերունդների համար, արդեն իսկ ազնվագույն առաքելություն է»:
Ամբողջական զրույցը հասանելի է այստեղ` https://www.youtube.com/watch?v=XsSTGrjxRSs&t=2196s
Հիշեցնենք, որ «ԱքսելՄոնդրիան» ընկերությունը իր գրասենյակը Երևանում բացել է 2022-ից և հանրային կապերի, հեղինակության կառավարման և ստեղծարար հաղորդակցության ծառայություններ է մատուցում Հայաստանում առաջատար ընկերությունների համար: Ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Շուշան Հարությունյանը հաղորդակցական նախագծերի կառավարման 17 տարվա փորձառություն ունի, հանդիսանում է Կենտրոնական եվրոպական համալսարանի և Օքսֆորդի համալսարանի բիզնես դպրոցի շրջանավարտ: Նրա աշխատանքային փորձը ներառում է հանրային նշանակության նախագծերի իրականացում, արշավներ և բրենդինգներ` Հայաստանում, ԵՄ երկրներում և Մերձավոր Արևելքում:
Rearrange-ը հայալեզու առաջին ու ամենաշատ հետևորդներ ունեցող podcast-ն է, որը հեռարձակվում է ավելի քան 4 տարի` բիզնես խորհրդատու և ակտիվ քաղաքացի Նարեկ Ամիրխանյանի կողմից:

Shushan Harutyunyan, co-founder and Chief executive officer of AxelMondrian, spoke about professional and civic values on the "Re:arrange" podcast. During the nearly three-hour discussion, which garnered tens of thousands of views, Harutyunyan shared key insights on education and communication.
1. "The microphone is a responsibility. Trashing the internet, creating content that smacks of obscenity, has nothing to do with freedom."
2. "Education is the best and most ingenious option of social control ever thought of because it helps us navigate the system of social relations. Without education, people could not cooperate and transmit memory, knowledge, and systems from generation to generation."
3. "When technology gets ahead of social consensus, it mostly creates evil. For example, technological advances have given rise to social networks, where the means for people to express themselves and become sources of primary information have been liberalized. As a result, technology has added garbage, created social polarization, and become a platform where people no longer listen to each other and want to punish the difference."
4. "As an institutional unit, it is difficult for us to compete with individuals who have no transparency, no taxation, no responsibility and can allow themselves to "experiment" at the expense of their clients. Contrary to popular belief, the creative industry is less experimental. In communications, only 5 percent is creativity; the rest is math, research and calculated steps."
5. "If we think about the fact that today I plant the tree, it is possible that I will not rest under its shadow. But the fact that I am planting a tree today for future generations is already the noblest mission."
The full episode in Armenian is available here. https://www.youtube.com/watch?v=XsSTGrjxRSs&t=2196s
AxelMondrian opened its Yerevan office in 2022, offering Public Relations, Reputation management, and Creative communication services to leading companies in Armenia. Shushan Harutyunyan, the company’s Chief executive officer, has 17 years of experience in managing communication projects and is a graduate of Central European University and University of Oxford’s Said Business School. Her work experience includes implementing public projects, campaigns, and branding in Armenia, EU countries, and the Middle East.
"Re:arrange" is the first and most followed podcast in the Armenian language, broadcast for more than four years by Narek Amirkhanyan, a business consultant and active citizen.