ԱՄՆ նախագահ Հանթեր Բայդենի որդին հինգշաբթի օրը անսպասելիորեն մեղավոր է ճանաչվել հարկերից խուսափելու գործով բոլոր կետերով: Բայդեն կրտսերն այդպիսով խուսափել է հրապարակային դատավարությունից, սակայն պոտենցիալ համաձայնել է երկարաժամկետ ազատազրկման, հաղորդում է BBC-ն։
Հինգշաբթի օրը Լոս Անջելեսի դաշնային դատարանում դատավարության մասնակիցները, ամբաստանյալի ներկայությամբ, պատրաստվում էին սկսել երդվյալ ատենակալների ընտրությունը։ Փոխարենը Բայդենն իր հայտարարությամբ ավարտեց գործընթացը։
Դատավոր Մարկ Սկարսին հայտարարել է, որ Բայդենին սպառնում է մինչև 15 տարվա ազատազրկում և մինչև մեկ միլիոն դոլար տուգանք, և դատավճիռը նշանակել է դեկտեմբերի 16-ին։
Բայդենը մեղադրվում է 2016-2019 թվականներին 1,4 միլիոն դոլարի հարկերից խուսափելու մեջ։
Սովորաբար, մեղադրյալները Միացյալ Նահանգներում համաձայնում են ընդունել իրենց մեղքը, այն դեպքում, երբ մեղադրող կողմը համաձայնում է հանել որոշ մեղադրանքներ և նվազեցնել պահանջվող պատիժը: Բայց այս դեպքում, ինչպես դատարանից հայտնեցին լրագրողները, դատախազների հետ պայմանավորվածություն չի եղել։
Հանթեր Բայդենը օրվա սկզբին առաջարկել էր խուսափել դատավարությունից հազվագյուտ իրավական մանևրի միջոցով. նա կընդուներ բոլոր մեղադրանքները, բայց պաշտոնապես իրեն մեղավոր չէր ճանաչի:
Դատախազներն առարկել են, և ընդմիջումից հետո Բայդենի փաստաբանը դատավորին ասել է, որ իր պաշտպանյալն իրեն մեղավոր կճանաչի, թեեւ մեղադրող կողմի հետ որեւէ համաձայնություն չկա:
Դատավարությունից հետո հրապարակված հայտարարության մեջ Հանթեր Բայդենը բացատրել է, որ իրեն մեղավոր է ճանաչել՝ խնայելու համար իր ընտանիքին դատարան գնալուց, որտեղ կհրապարակվեն իր կյանքի ցավալի մանրամասները այն տարիներին, երբ նա թմրամոլ էր:
«Ես նրանց ստիպել եմ այնքան բանի միջով անցնել, և հիմա ես կարող եմ գոնե պաշտպանել նրանց սրանից», - Reuters-ը մեջբերում է ԱՄՆ նախագահի 54-ամյա որդու խոսքերը:

Сын президента США Хантер Байден в четверг неожиданно признал себя виновным по всем пунктам в деле об уклонении от уплаты налогов. Байден-младший таким образом избежал публичного судебного процесса, но потенциально согласился на большой тюремный срок, сообщает BBC.
Участники процесса в федеральном суде Лос-Анджелеса в четверг в присутствии обвиняемого собирались приступить к отбору жюри присяжных. Вместо этого Байден своим заявлением прекратил процесс.
Судья Марк Скарси на это объявил, что Байдену грозят до 15 лет тюрьмы и штраф в размере до миллиона долларов, и назначил оглашение приговора на 16 декабря.
Байден обвиняется в неуплате налогов на сумму 1,4 млн долларов в 2016–2019 гг.
Обычно обвиняемые в США соглашаются признать вину в обмен на согласие стороны обвинения снять какие-то из обвинений и смягчить запрашиваемое наказание. Но в этом случае, как передали из суда журналисты, соглашения с прокурорами не было.
Хантер Байден в начале дня предложил избежать судебного процесса посредством редкого юридического маневра: он принял бы все пункты обвинения, но при этом формально не признал бы себя виновным.
Прокуроры высказались против, и после перерыва адвокат Байдена сообщил судье, что его клиент признает себя виновным, несмотря на отсутствие сделки с обвинением.
В заявлении, опубликованном после заседания суда, Хантер Байден объяснил, что признал вину, чтобы избавить своих родных от участия в суде, где были бы обнародованы неприятные подробности его жизни в те годы, когда он был наркоманом.
«Я заставил их столько пережить, и я могу уберечь их хотя бы от этого», — цитирует агентство Reuters заявление 54-летнего сына президента США.