Հազարավոր տներ և շինություններ սպառնալիքի տակ են հայտնվել կիրակի օրը անկառավարելի հրդեհի պատճառով, որը բռնկվել է Լոս Անջելեսից արևելք ընկած ազգային անտառի ստորոտում, հաղորդում է Associated Press-ը:
Նահանգի հրշեջները հայտնել են, որ սպառնալիքի տակ է հայտնվել 8733 շինություն, այդ թվում՝ բնակելի տներ, ինչպես նաև առևտրային շենքեր: Հրդեհը բռնկվել է Սան Բերնարդինոյի ազգային անտառի եզրին՝ Լոս Անջելեսից մոտ 105 կիլոմետր դեպի արևելք։ Կիրակի առավոտվա դրությամբ հրդեհը այրել էր մոտ 70 քառակուսի կիլոմետր խոտ, ինչի հետևանքով տարածքը ծածկված էր մուգ ծխի թանձր ամպով:
Շաբաթ երեկոյան շրջանի իշխանությունները արտակարգ դրություն են հայտարարել: «Ծայրահեղ բարձր ջերմաստիճանը, քամին և կայծակը հանգեցրել են կրակի արագ տարածմանը», - ասվում է շրջանի հայտարարության մեջ:
Կալիֆորնիա նահանգի պաշտոնյաները հայտնել են, որ տարածքում բուսականությունը խիստ չոր է, իսկ շաբաթ օրը ջերմաստիճանը հասել է ավելի քան 39 աստիճան Ցելսիուսի, ընդ որում հարաբերական խոնավությունը նվազել է, ինչը հրաշալի պայմաններ է  ստեղծումր կրակի տարածման համար:
Հրդեհը բռնկվել է տեղական ժամանակով հինգշաբթի երեկոյան, և դրա պատճառները հետաքննվում են։ Մոտ 500 հրշեջ, ջրցան ուղղաթիռների և ինքնաթիռների աջակցությամբ,  պայքարում են կրակի դեմ:
Տուժածների մասին տեղեկություններ չկան, տներ կամ այլ շինություններ չեն վնասվել կամ ավերվել։ Ազգային օդերևութաբանական ծառայությունը հայտնել է, որ ուրբաթ օրը Լոս Անջելեսի կենտրոնում ջերմաստիճանը հասել էր 44 աստիճանի:

Тысячи домов и строений оказались под угрозой в воскресенье из-за неконтролируемого лесного пожара, разгоревшегося в предгорьях национального лесного массива к востоку от Лос-Анджелеса, на фоне многодневной жары, сообщает Associated Press.
Пожарные штата сообщили, что под угрозой оказались 8733 строения, включая жилые дома, а также коммерческие здания. Пожар вспыхнул на опушке национального леса Сан-Бернардино, примерно в 105 км к востоку от Лос-Анджелеса. По состоянию на утро воскресенья в результате пожара обуглилось около 70 квадратных километров травы, в результате чего все вокруг покрылось густым облаком темного дыма.
Власти округа объявили чрезвычайную ситуацию в субботу вечером. «Экстремальные температуры, ветер и удары молний привели к быстрому распространению пожара», - говорится в заявлении округа.
Представители штата Калифорния заявили, что растительность в этом районе критически сухая, а температура в субботу достигла более 39 градусов по Цельсию, при этом относительная влажность снизилась, что создает идеальные условия для распространения огня.
Пожар начался в четверг вечером по местному времени, и его причина выясняется. Около 500 пожарных борются с огнем при поддержке вертолетов, сбрасывающих воду, которые кружили над домами и склонами холмов, а также самолетов.
Сообщений о пострадавших не поступало, ни один дом или другое сооружение не были повреждены или разрушены. Национальная метеорологическая служба сообщила, что в пятницу температура в центре Лос-Анджелеса достигла максимума в 44 градуса по Цельсию, что стало третьим случаем с 1877 года, когда там была достигнута такая высокая температура.