Ադրբեջանը փորձում է «բարիշել» Իրանի հետ: Ադրբեջանական «Ենի Մուսավաթ» թերթը հայտնում է, որ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական հարցերի բաժնի ղեկավար Ալի Հասանովի ղեկավարությամբ հատուկ պատվիրակություն է Ադրբեջանից ուղեւորվել Իրան: Նոյեմբերի 30-ից սկսված եռօրյա այցի շրջանակներում քննարկվելու են մի շարք կարեւոր հարցեր, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում երկու երկրների համար: Այցը տեղի է ունենում Իրանի համապատասխան մարմինների հրավերով:
Հասանովի այցը համընկնում է իրանա-ադրբեջանական լարված հարաբերությունների ժամանակաշրջանի հետ: Որոշ փորձագետների գնահատմամբ, այդ առաքելության միջոցով Ադրբեջանը կփորձի «բարիշել» Իրանի հետ, քանի որ վերջին շրջանում ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունները որոշակիորեն սառել են:
Այդ առնչությամբ, ադրբեջանցի քաղաքագետ Գաբիլ Հուսեյնը նշել է, որ բարձրաստիճան պաշտոնյայի այցն Իրան հույս է տալիս, որ հարաբերությունները կկարգավորվեն: «Իրանն անհիմն կասկածներ ունի, որ Ադրբեջանը կարող է օգտագործվել Իրանի տարածքից հետախուզական տվյալներ հավաքելու համար: Հասանովի այցը հնարավորություն կտա ցրելու այդ կասկածները: Ներկայումս երկու կողմերն էլ ցանկանում են կարգավորել հարաբերությունները: Ես դրական արդյունքներ եմ ակնկալում»,-եզրափակել է քաղաքագետը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը տեղեկացրել էր, որ Արեւելյան Ադրբեջանի համալսարանների դասախոսական անձնակազմը Թավրիզում հնչեցրած ելույթներում Ադրբեջանի իշխանությունների վարած քաղաքականությունը որակել էր որպես «հանցագործ եւ հակաիսլամական»:
Նշենք, որ Իրանը սկսեց հակաադրբեջանական ելույթներով հանդես գալ այն ժամանակաշրջանից, երբ Ադրբեջանի դպրոցներում արգելվեց հիջաբ կրելըիսկ դրան հաջորդեցին նաեւ Իսլամական կուսակցության առաջնորդի եւ մի շարք անդամների ձերբակալությունները:

Азербайджан пытается помириться с Ираном. Азербайджанская газета «Ени Мусават» сообщает, что Азербайджан направил в Иран специальную делегацию под руководством заведующего общественно-политическим отделом Администрации президента Азербайджана Али Гасанова. В рамках 3-дневнего визита, начавшегося 30 ноября, будет обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес. Визит осуществляется по приглашению соответствующих органов Ирана. Визит Гасанова проходит на фоне возросшего напряжения между Баку и Тегераном. По оценкам некоторых экспертов, Азербайджан попытается «помириться» с Ираном посредством этой миссии, так как в последнее время ирано-азербайджанские отношения несколько охладели.
В этой связи азербайджанский политолог Габиль Гусейн отметил, что визит высокопоставленного чиновника в Иран указывает на то, что отношения восстановятся. «Тегеран безосновательно подозревает, что Азербайджан могут использовать для сбора разведданных с территории Ирана. Сейчас обе стороны стремятся улучшить отношения. Я ожидаю положительных результатов», - заключил политолог.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, преподавательский состав университетов Восточного Азербайджана (область в Иране) в Тавризе выступил с заявлением, в котором назвал политику азербайджанских властей «преступной и антиисламской».
Отметим, что Иран начал выступать с антиазербайджанскими речами после того, как в Азербайджане запретили ношение хиджабов в школах. За этим последовали задержания лидера Исламистской партии Азербайджана и ряда его сторонников.