Նախ ինչու է ԱՊՀ-ն այդքան կարեւոր, որովհետեւ ԱՊՀ-ի հիմքերից մեկը Ալմաթիի հռչակագիրն է, որով այսօր Հայաստանը իր բոլոր բանակցային  ուղղություններով աշխատանք է տանում: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Մենք չենք կարող մերժել մի ֆորմատ, որի հիմնական փաստաթուղթը մեր բակացային հիմնական խոսակցությունների մեջ որպես հիմք է դրված:
Ինչ վերաբերում է ԲՐԻԿՍ-ին, այո, մասնակցելու որոշում է կայացվել, որովհետեւ տնտեսական առումով Հայաստանը կարեւոր կապեր ունի եւ չեմ կարծում, եր մենք պետք է մեզ տարածաշրջանից դուրս դնենք: Դուք տեսնում եք, որ տարբեր երկրներ այս իրավիճակում, երբ տարբեր պատժամիջոցներ են գործում, տարբեր ճանապարհներ են փնտրվում գերտերությունների կողմից տնտեսական հոսքերը տեղափոխելու որեւէ ձեւով, Հայաստանն, այո, իր շահերից ելնելով պետք է մասնակցի»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը:
Նա վստահեցրեց, որ դա որեւէ կերպ չի հակասում եվրաինտեգրմանը. «ՀՀ-ն եւ ՀՀ ժողովուրդը միահունչ եւ նույն կարծիքին են, մենք չպետք է մի ծայրահեղությունից մյուսի մեջ ընկնենք: Մեր արժեքային համակարգն ու տրամաբանությունը չի փոխվել: Դա լինելու է ՀՀ-ի տնտեսության, իրավունքների, րժեքային համակարգին համահունչ ուղղություն»:

Во-первых, почему СНГ так важно? Потому, что одной из основ СНГ является Алматинская декларация, по которой сегодня Армения ведет работу по всем своим переговорным направлениям. Об этом сегодня, 9 сентября, в беседе с журналистами в НС Армении заявил председатель Национального собрания Ален Симонян.
«Мы не можем отказаться от формата, основной документ которого заложен в основу наших основных переговоров.
Что касается БРИКС, да, решение об участии было принято, потому что в экономическом плане у Армении есть важные связи, и я не думаю, что мы должны ставить себя вне региона.
Вы видите, что разные страны в этой ситуации, когда действуют разные санкции, сверхдержавы ищут разные пути для перемещения экономических потоков каким-либо образом, Армения, да, исходя из своих интересов, должна участвовать», - сказал Ален Симонян.
Он заверил, что это никоим образом не противоречит евроинтеграции. «Армения и народ Армении едины и придерживаются одного и того же мнения, мы не должны впадать из одной крайности в другую. Наша система ценностей и логика не изменились. Это будет направление, соответствующее экономике, правам и налоговой системе Армении», - заявил Симонян.