ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը պարզաբանեց, թե ինչ նկատի ուներ վարչապետ Փաշինյանը վերջերս կայացած մամուլի ասուլիսում, երբ խոսում էր հաղորդակցությունների ապաշրջափակման դեպքում մասնավոր անվտանգության մասին։
Սեպտեմբերի 9-ին Լյուքսեմբուրգի իր գործընկերոջ հետ համատեղ ասուլիսում նախարարը նախ ասաց, որ չի դադարում զարմանալ, թե ինչպես է ասվածը փոխակերպվում, իսկ «անկախ» փորձագետները գեղարվեստական ​​գրականությունը ներկայացնում են որպես իրականություն։
«Ոչ մի բան, որը կներառի միջանցքի ստեղծումը և վերահսկողությունը որևէ կողմին փոխանցելը, չի քննարկվում։ Մենք արդեն հայտարարել ենք, որ երրորդ ուժերի ներկայությունն անընդունելի է։ Մեր դիրքորոշման մեջ ոչինչ չի փոխվել»,- վստահեցրեց Միրզոյանը։
Ըստ նրա՝ խոսքն այլ բանի մասին է. ըստ նախարարի, որպեսզի մարդկանց մոտ ապահովության զգացումը բարձրանա, և դա քննարկվող տարբերակներից մեկն է, կարելի է ներգրավել երկու երկրներում լիցենզավորված ձեռնարկություն (հավանաբար նկատի ունեն Հայաստանը և Ադրբեջանը), որոնց աշխատակիցները կարող են բեռները կամ ուղևորներին ուղեկցել գնացքով, երբ երկաթուղային հաղորդակցությունն ապաշրջափակված լինի։

Глава МИД РА Арарат Мирзоян пояснил, что подразумевал премьер-министр Пашинян на недавней пресс-конференции, говоря о частной охране в случае разблокирования коммуникаций.
На совместной пресс-конференции с люксембургским коллегой 9 сентября министр сначала сообщил, что не перестает удивляться тому, как трансформируется сказанное, а «независимые» эксперты представляют выдумку как реальность.
«Ничего, что предполагало бы создание коридора и передачу контроля какой-то стороне, не обсуждается. Мы уже заявляли, что присутствие третьих сил неприемлемо. В нашей позиции ничего не изменилось», - заверил Мирзоян.
По его словам, речь об ином: по словам министра, чтобы у людей повысилось чувство безопасности, и это один из обсуждаемых вариантов, можно привлечь лицензированное в двух странах (вероятно, подразумеваются Армения и Азербайджан) предприятие, сотрудники которого могли бы сопровождать груз или пассажиров в поезде при разблокировании железнодорожных коммуникаций.