Այս պահին Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ռազմական ճանապարհով հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցի լուծումը քիչ հավանական է։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տարածաշրջանային հարցերով փորձագետ Արմեն Պետրոսյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ միայն Ռուսաստանը կարող է իրեն թույլ տալ այս պահին նման պահվածք, եթե հասկանա, որ ինչ-որ բան է կատարվում, որն իրեն դուրս է հանում գործընթացներից։ Նա բացատրել է, որ Ռուսաստանն ինքը կարող է նման քայլի դիմել։
Պետրոսյանը հավելել է, որ Ռուսաստանն արդեն հատել է կարմիր գծերը Ուկրաինայում, և եթե դա մեկ անգամ արել է մի տեղ, ապա հնարավոր է, որ նույնը անի մեկ այլ վայրում։
Փորձագետը ենթադրում է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության շրջանակներում կատարված խախտումները և որոնք հակասում են Ռուսաստանի շահերին, հնարավոր են դարձել Մոսկվայի կամքով, որը որոշ գործարքներ է կնքել, երբ զիջել է վերահսկողությունը Լաչինի միջանցքի նկատմամբ, դուրս է բերել զորքերը Լեռնային Ղարաբաղից և այլն։
Արմեն Պետրոսյանն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի շահն այն է, որ թուրք-ադրբեջանական կամ ամերիկյան նախագիծը չշրջանցեն իրեն:

На данный момент решение вопроса разблокирования коммуникаций военным путем со стороны Азербайджана и Турции маловероятно. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил эксперт по региональным вопросам Армен Петросян.
По его оценке, такое поведение на данный момент себе может позволить только Россия, если поймет, что происходит что-то, что выводит ее из процессов. Он пояснил, что Россия непосредственно сама может прибегнуть к такому шагу.
Петросян добавил, что Россия на Украине уже перешла красные линии, а если она это сделала один раз в одном месте, то не исключено, что то же самое сделает и в другом месте.
Эксперт предположил, что нарушения, допущенные в рамках заявления от 9 ноября и шедшие вразрез с интересами России, стали возможны по воле Москвы, которая пошла на некие сделки, когда уступила контроль над Лачинским коридором, вывела свои войска из Нагорного Карабаха и так далее.
Армен Петросян подчеркнул, что интерес России заключается в том, чтобы турецко-азербайджанский проект или американский проект не шли в обход нее.