«Ֆրանսին» փոթորիկը սպառնում է Նոր Օռլեանին և ամբողջ Մեքսիկական ծոցի ափին, և սպասվող ուժեղ քամիներից և հորդառատ անձրևներից առաջ Լուիզիանայի տարածքով տարհանման հրամաններ են տրվել, հայտնում է Reuters-ը։
Փոթորիկը Լուիզիանա նահանգի Մորգան Սիթիից մոտ 240 կմ հարավ-արևմուտք էր և 145 կմ/ժ արագությամբ շարժվել է դեպի հյուսիս-արևելք, հայտնել են ԱՄՆ Փոթորիկների դեմ պայքարի ազգային կենտրոնից:
Փոթորիկը դարձել է 1-ին կատեգորիայի փոթորիկ, Սաֆֆիր-Սիմփսոնի հինգ մակարդակի սանդղակով ամենաթույլը, բայց դեռևս վտանգավոր է և կանխարգելիչ միջոցառումներ է պահանջում: Սպասվում է, որ տեղական ժամանակով չորեքշաբթի երեկոյան այն կհարվածի Լուիզիանայի հարավ-կենտրոնին, հայտնել են Ազգային օդերևութաբանական ծառայությունից:րը փոթորկին ընդառաջ արտակարգ դրություն է հայտարարել, բնակիչներին կոչ է արել անհրաժեշտ նախազգուշական միջոցներ ձեռնարկել և փոթորիկի ընթացքում տներից դուրս չգալ:
Օդերևութաբանական ծառայությունը նախազգուշացնում է, որ եղանակային պայմանները սպասվում է օրվա ընթացքում, քանի որ փոթորիկը սպառնում է ափամերձ որոշ շրջանների փոթորկի 3 մետրանոց ալիքներով: Ծառայությունը նախազգուշացրել է Մեքսիկական ծոցի, Լուիզիանայի, Միսիսիպիի և Ալաբամայի ափերի երկայնքով փոթորկի մասին:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը նաև դաշնային արտակարգ դրություն է հայտարարել նահանգում՝ արագացնելու համար ցանկացած անհրաժեշտ գործողություն՝ մարդկանց արտակարգ օգնություն ցույց տալու համար:

Ураган «Франсин» угрожает Новому Орлеану и всему побережью Мексиканского залива,   по всей Луизиане отданы приказы об эвакуации в преддверии ожидаемых сильных ветров и проливных дождей, сообщает Reuters.
Ураган находился примерно в 240 км к юго-западу от Морган-Сити штата Луизиана, и двигался на северо-восток со скоростью 145 км/ч, согласно информации Национального центра США по борьбе с ураганами.
Шторм стал ураганом 1-й категории, самым слабым по пятиступенчатой шкале Саффира-Симпсона, но все еще опасным и требующим превентивных мер. Ожидается, что он обрушится на юго-центральную Луизиану в среду вечером по местному времени, сообщила Национальная метеорологическая служба.
Губернатор Луизианы Джефф Лэндри, объявивший режим чрезвычайной ситуации в преддверии шторма, призвал жителей принять необходимые меры предосторожности, чтобы переждать шторм в своих домах.
Метеорологическая служба предупредила, что ожидается ухудшение погодных условий в течение дня, поскольку ураган угрожает некоторым прибрежным районам 3-метровыми штормовыми волнами. Служба предупредила о штормовых волнах вдоль побережья Мексиканского залива в Луизиане, Миссисипи и Алабаме.
Президент США Джо Байден также объявил в штате  режим ЧС на федеральном уровне, чтобы ускорить любые необходимые действия по оказанию чрезвычайной помощи или спасению людей.