«Խաղաղության պայմանագրի» ընկալումները, երբեմն Ադրբեջանում հնչող որոշ մեկնաբանություները՝ Հայաստանում հնչող որոշ մեկնաբանությունների հետ, ոնց որ հայելային են, որովհետև Հայաստանում էլ կա տեսակետ, որ խաղաղության պայմանագիրը պետք է բոլոր հնարավոր հարցերը լուծի, Ադրբեջանում էլ կա տեսակետ, որ «Խաղաղության պայմանագիրը» բոլոր հնարավոր հարցերը պետք է լուծի: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 18-ին, Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իմ կարծիքով, «Խաղաղության պայմանագիրն» է, որ պետք է լուծի այդ հարցը, անկախ նրանից՝ դա այնտեղ բառացի գրված է, թե՝ չէ: Որովհետև «Խաղաղության պայմանագիր» նշանակում է ուրիշ մթնոլորտ, ուրիշ հարաբերություններ: Մենք այսօր ինչ ենք ասում. որ խաղաղության պայմանագրի, այդ թվում՝ ներառյալ Ադրբեջանի կողմից արված հայտարարություններով, 80 տոկոսով համաձայնեցված է»,- ասաց նա:

Восприятия мирного договора, иногда какие-то комментарии, озвучиваемые в Азербайджане, какие-то комментарии, озвучиваемые в Армении, будто бы зеркальные, потому что в Армении существует мнение, что мирный договор должен решить все возможные вопросы, и в Азербайджане существует мнение, что мирный договор должен решить все возможные вопросы. Об этом заявил на Всемирном армянском саммите 18 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«На мой взгляд, именно мирный договор должен решить этот вопрос независимо от того, написано там все буквально или нет. Потому что мирный договор – это другая атмосфера, другие отношения. Что мы говорим сегодня? О том, что мирный договор, включая заявления Азербайджана, согласован на 80%», - отметил Пашинян, добавив, что именно мирный договор должен решить вопрос возвращения пленных.