Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) դեմ  ադրբեջանական հարձակումից և ավելի քան 100,000 հայերի տեղահանումից մեկ տարի անց Գեղամ Ստեփանյանի ու Արտակ Բեգլարյանի կողմից հայց է ներկայացվել Միջազգային քրեական դատարանի դատախազին՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների համար:
Թուֆենկյան հիմնադրամի և «Արցախի աջակցության միության» համագործակցությամբ՝ միջազգային առաջատար փաստաբաններ Ֆրանսուա Զիմերեյը և Կատալինա դե լա Սոտան ներկայացնում են Արտակ Բեգլարյանին և Գեղամ Ստեփանյանին: Նրանք զբաղեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը և եղել են իրենց հայրենիքից տեղահանված ավելի քան 100,000 մարդկանց մեջ:
Հայցի մեջ ընդգծվում է, որ նրանք ստիպված էին տառապել սննդի և առողջապահական օգնության բացակայությունից, որը հարուցվել էր 2022թ. դեկտեմբերին սկսած Լեռնային Ղարաբաղի 9-ամսյա շրջափակման հետևանքով: Դրան հաջորդեց Ադրբեջանի զինված ուժերի հանկարծակի ագրեսիան 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին և բնակչության բռնի տեղահանությունը:
Մի խումբ այլ ղեկավարներ և բնակիչներ, որոնք չկարողացան դուրս գալ Լեռնային Ղարաբաղից, ձերբակալվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից և պահվում են անազատության մեջ: Նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի, ինչպես նաև զրկված են ընտանիքների ու փաստաբանների հետ պատշաճ հաղորդակցության հնարավորությունից:
Ֆրանսուա Զիմերեյի և Կատալինա դե լա Սոտայի կարծիքով՝ «Ոչինչ չի կարող արդարացնել խաղաղ բնակչության՝ իրենց հայրենիքից ու տներից բռնի զրկման փաստը: Աշխարհը պետք է մերժի այս վայրագությունը, որը մեր ներկայացրած հայցի նպատակն է»:
Հայցը ներկայացվել է որպես «հաղորդում»՝ համաձայն Հռոմի ստատուտի 15-րդ հոդվածի, որը հնարավորություն է տալիս դատախազին հետաքննություն սկսել ներկայացված տեղեկությունների հիման վրա: Փաստաբանների խոսքով՝ «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի տեղահանությունն ունի մարդկության դեմ հանցագործության բոլոր հատկանիշները: Այն եղել է անձանց բռնի տեղահանում նրանց օրինական բնակության վայրից՝ որպես լայնամասշտաբ ոտնձգություն քաղաքացիական բնակչության դեմ՝ ամբողջովին գիտակցելով դրա հետևանքները: Բոլոր պայմաններն առկա են, որ այդ հանցագործությունների պատասխանատուները արդարադատության ենթարկվեն միջազգային քրեական իրավունքի շրջանակներում»:

Спустя год после агрессии Азербайджана против Арцаха (Нагорного Карабаха) и изгнания свыше 100 000 армян Гегам Степанян и Артак Бегларян подали иск прокурору Международного уголовного суда о преступлениях, совершенных Азербайджаном против человечности.
При сотрудничестве Фонда Туфенкяна и Союза поддержки Арцаха ведущие международные адвокаты Франсуа Зимере и Каталина де ла Сота представляют Гегама Степаняна и Артака Бегларяна.  Они занимали должность Защитника прав человека Нагорного Карабаха и были среди более чем 100 000 человек, изгнанных со своей Родины.
В иске подчеркивается, что в результате начавшейся в декабре 2022 года 9-месячной блокады Нагорного Карабаха они пострадали от дефицита еды и медицинской помощи. 19 сентября 2023 года произошла внезапная агрессия вооруженных сил Азербайджана и насильственная депортация армянского населения.
Группа других руководителей и жителей, которые не смогли покинуть Нагорный Карабах, были задержаны властями Азербайджана и удерживаются в неволе. Их подвергают пыткам и жестокому обращению, они также лишены надлежащего общения со своими семьями и адвокатами.
«Ничто не может оправдать факт насильственного лишения мирного населения Родины и домов. Мир должен отвергнуть это злодеяние, именно в этом цель нашего иска», - считают Франсуа Зимере и Каталина де ла Сота.
Иск подан как «сообщение» в соответствии со статьей 15 Римского статута, что позволяет прокурору начать расследование на основании предоставленной информации. По словам адвокатов, «переселение армян Нагорного Карабаха имеет все признаки преступления против человечества. Это было насильственное изгнание людей с мест их законного проживания - как масштабное посягательство против гражданского населения, с полным осознанием его последствий. Имеются все условия для того, чтобы ответственные за эти преступления были привлечены к правосудию в рамках международного уголовного права».