Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) դեմ  ադրբեջանական հարձակումից և ավելի քան 100,000 հայերի տեղահանումից մեկ տարի անց Գեղամ Ստեփանյանի ու Արտակ Բեգլարյանի կողմից հայց է ներկայացվել Միջազգային քրեական դատարանի դատախազին՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների համար:
Թուֆենկյան հիմնադրամի և «Արցախի աջակցության միության» համագործակցությամբ՝ միջազգային առաջատար փաստաբաններ Ֆրանսուա Զիմերեյը և Կատալինա դե լա Սոտան ներկայացնում են Արտակ Բեգլարյանին և Գեղամ Ստեփանյանին: Նրանք զբաղեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը և եղել են իրենց հայրենիքից տեղահանված ավելի քան 100,000 մարդկանց մեջ:
Հայցի մեջ ընդգծվում է, որ նրանք ստիպված էին տառապել սննդի և առողջապահական օգնության բացակայությունից, որը հարուցվել էր 2022թ. դեկտեմբերին սկսած Լեռնային Ղարաբաղի 9-ամսյա շրջափակման հետևանքով: Դրան հաջորդեց Ադրբեջանի զինված ուժերի հանկարծակի ագրեսիան 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին և բնակչության բռնի տեղահանությունը:
Մի խումբ այլ ղեկավարներ և բնակիչներ, որոնք չկարողացան դուրս գալ Լեռնային Ղարաբաղից, ձերբակալվեցին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից և պահվում են անազատության մեջ: Նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի, ինչպես նաև զրկված են ընտանիքների ու փաստաբանների հետ պատշաճ հաղորդակցության հնարավորությունից:
Ֆրանսուա Զիմերեյի և Կատալինա դե լա Սոտայի կարծիքով՝ «Ոչինչ չի կարող արդարացնել խաղաղ բնակչության՝ իրենց հայրենիքից ու տներից բռնի զրկման փաստը: Աշխարհը պետք է մերժի այս վայրագությունը, որը մեր ներկայացրած հայցի նպատակն է»:
Հայցը ներկայացվել է որպես «հաղորդում»՝ համաձայն Հռոմի ստատուտի 15-րդ հոդվածի, որը հնարավորություն է տալիս դատախազին հետաքննություն սկսել ներկայացված տեղեկությունների հիման վրա: Փաստաբանների խոսքով՝ «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի տեղահանությունն ունի մարդկության դեմ հանցագործության բոլոր հատկանիշները: Այն եղել է անձանց բռնի տեղահանում նրանց օրինական բնակության վայրից՝ որպես լայնամասշտաբ ոտնձգություն քաղաքացիական բնակչության դեմ՝ ամբողջովին գիտակցելով դրա հետևանքները: Բոլոր պայմաններն առկա են, որ այդ հանցագործությունների պատասխանատուները արդարադատության ենթարկվեն միջազգային քրեական իրավունքի շրջանակներում»:

A year after Azerbaijan attacked the enclave of Artsakh (Nagorno-Karabakh) and forced the displacement of almost its entire population of over 100,000, a complaint for crimes against humanity has been filed with the Prosecutor of the International Criminal Court (ICC) on behalf of two of the victims.
In association with the Tufenkian Foundation and the Association de soutien à l'Artsakh, international leading lawyers Francois Zimeray and Catalina de la Sota are representing Artak Beglaryan and Gegham Stepanyan. Artak Beglaryan and Gegham Stepanyan both held Human rights Ombudsman position of Nagorno-Karabakh and were among the more than 100,000 people deported.
It is stressed in the complaint that they had experienced deprivations of food and health care following a nine-month blockade of Nagorno-Karabakh which began in December 2022. That was followed by a lightning invasion by Azerbaijan’s military on September 19, 2023, and a forced displacement of the population from the territory.
Several other leaders and residents who were unable to flee Nagorno-Karabakh were arrested by the Azerbaijani authorities and have since been detained, subjected to torture and ill-treatment and denied proper access to their families and lawyers.
For their lawyers Francois Zimeray and Catalina de la Sota, “Nothing justifies the forcible uprooting of men, women and children from their home and land. The world must say no to this political bestiality. This is what is at stake in the complaint we are filing.”
The complaint, known formally as a “communication”, was filed in accordance with Article 15 of the Rome Statute establishing the court, under which the Prosecutor may open an investigation in light of information brought to his attention. For the lawyers "the deportation of Armenians from Nagorno-Karabakh bears all the hallmarks of a crime against humanity. It was the forcible displacement of persons from the area in which they were lawfully present, as part of a widespread attack against the civilian population with full knowledge of it. All the conditions are present to ensure that those responsible are held accountable before international criminal justice.”