Բրազիլիայի Դաշնային Գերագույն դատարանի դատավոր Ալեքսանդրի դե Մորաիսը կարգադրել է X-ին տուգանել օրական մոտ 1 մլն դոլարով այն բանից հետո, երբ դրա մուտքը երկրում ժամանակավորապես վերականգնվել է: Այս մասին հայտնում է տեղական G1 պորտալը։
Դրա տեղեկություններով՝ X-ի 5 միլիոն ռեալ (մոտ 910 հազար դոլար) տուգանքը պետք է վճարվի Starlink արբանյակային կապի ծառայության ակտիվներից (երկու ընկերություններն էլ պատկանում են Իլոն Մասկին)։ Նախկինում Բրազիլիայի իշխանություններն այս նպատակով արդեն արգելափակել էին Starlink-ի հաշիվները։
Հինգշաբթի օրը ուժի մեջ է մտել ընկերությանն օրական մոտ 910 հազար դոլար վճարելու պարտավորեցման որոշումը, մինչդեռ դատարանը բոլոր օրերը կհաշվի, մինչև X-ը կատարի դատարանի որոշումը և Բրազիլիայում կրկին փակի մուտքը սոցցանց։ Նշվում է, որ իր որոշման մեջ դի Մորաիսն ընդգծել է «պլատֆորմ X-ի կանխամտածված, անօրինական և համառ անհնազանդությունը» բրազիլական դատարանի որոշումներին։ «Այսպիսով, կասկած չկա, որ հարթակ X-ը՝ Իլոն Մասկի անմիջական ղեկավարությամբ, ևս մեկ անգամ մտադիր է անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել բրազիլական դատական համակարգի նկատմամբ», - մեջբերում է G1-ը դի Մորաիսի խոսքերը:
Սեպտեմբերի 19-ին այլ նահանգների հետ փոխգործակցության X մամուլի ծառայությունը բացատրեց, որ Բրազիլիայում սոցիալական ցանց մուտքն իսկապես ժամանակավորապես վերականգնվել է։ Նրանց խոսքով՝ դա պայմանավորված է Լատինական Ամերիկայում X-ի համար պատասխանատու մատակարարի փոփոխությամբ։

Судья Федерального верховного суда Бразилии Алешандри ди Морайс распорядился ежедневно штрафовать X почти на $1 млн после того, как доступ к ней на территории страны был временно восстановлен. Об этом сообщил местный портал G1.
По его информации, штраф X в 5 млн реалов (порядка $910 тыс.) должен быть уплачен из активов сервиса спутниковой связи Starlink (обе компании принадлежат Илону Маску). Ранее власти Бразилии уже заблокировали счета Starlink с этой целью.
Решение обязать компанию ежедневно выплачивать около $910 тыс. вступило в силу в четверг, при этом суд подсчитает все дни, пока X не выполнит решение суда и вновь не закроет доступ к соцсети в Бразилии. Отмечается, что в своем решении ди Морайс подчеркнул «намеренное, незаконное и упорное неповиновение платформы X» постановлениям бразильского суда. «Таким образом, нет никаких сомнений в том, что платформа X под непосредственным руководством Илона Маска в очередной раз намерена проявить неуважение к бразильской судебной системе», - приводит G1 слова ди Морайса.
19 сентября пресс-служба X по вопросам взаимодействия с другими государствами пояснила, что доступ к соцсети на территории Бразилии действительно был временно восстановлен. По их словам, это произошло из-за смены провайдера, ответственного за работу X в странах Латинской Америки.