ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին այցելությունը Հարավային Կովկաս կրում էր հերթապահ բնույթ: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Քաղաքական ու ռազմական վերլուծության ռուսական ինստիտուտի վերլուծական բաժնի ղեկավար Ալեքսանդր Խրամչիխինը, հավելելով, որ այլ կերպ հնարավոր չէր, քանի որ ԼՂ խնդիրն անհնար է լուծել օտարերկրյա միջնորդների ջանքերով:
Հարցին, թե ինչպես կարելի է լուծել ԼՂ հարցը, նա պատասխանեց. «Խաղաղությամբ` ոչ մի կերպ: Կողմերի դիրքորոշումները տրամագծորեն հակադիր են եւ դրանց մոտեցման մասին խոսք անգամ չկա»: Նրա կարծիքով, այդ առումով ժամանակն այսօր աշխատում է Ադրբեջանի օգտին, քանի որ նա ավելի շատ փող ունի: «Որքան շուտ տեղի ունենա հակամարտության էսկալցիան, այնքան ձեռնտու է Հայաստանի համար: Այն անխուսափելի է, եթե օրինակ, Հայաստանը ճանաչի ԼՂ անկախությունը: Բաքվի պատասխանը կլինի ռազմական գործողությունների սկսումը»,-ընդգծեց փորձագետը:
Միաժամանակ, նա հայտարարեց, որ եթե նույնիսկ Հայաստանը հաղթի այդ պատերազմում, դա նույնպես վերջնական լուծում չի լինի: «Հաղթանակը կզորայացնի հաշվիչը, իրավիճակը կվերադառնա 1990-ականների սկիզբ: Այդ իրավիճակում Հայաստանին ավելի հեշտ կլինի հաղթել Ադրբեջանին, քանի որ Երեւանի նպատակը ստատուս-քվոյի պահպանումն է եւ ադրբեջանակն տեխնիկայի հետ մղումը, բայց դա հերթական էսկալացիայի համար 20-25 տարվա ընդմիջում կլինի»,-ամփոփեց Խրամչիխինը:

Последний визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ на Южный Кавказ носил дежурный характер. Такое мнение высказал в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заведующий аналитическим отделом российского Института политического и военного анализа Александр Храмчихин, добавив, что иначе просто быть не могло, поскольку нагорно-карабахский конфликт невозможно решить усилиями иностранных посредников.
На вопрос о том, как же его можно решить, Храмчихин ответил: «Мирно – никак. Позиции сторон диаметрально противоположны, и об их возможном сближении говорить не приходится», - отметил эксперт. По его мнению, в этом плане сегодня время играет в пользу Азербайджана, так как «у того просто больше денег». «Чем раньше произойдет эскалация конфликта, тем это выгоднее для Армении. Она неизбежна, если, например, Армения признает независимость Нагорного Карабаха. Ответом Баку станет развертывание военных действий», - подчеркнул заведующий аналитическим отделом российского Института политического и военного анализа.
Между тем, как заявил собеседник, даже победа Армении в этой войне не станет окончательным решением конфликта. «Победа обнулит счетчик, ситуация вернется к началу 90-х. Армении в этом случае будет гораздо легче победить Азербайджан, так как цель Еревана – сохранить статус-кво и подбить азербайджанскую технику, но это будет очередной 20-25-летней передышкой перед очередной эскалацией», - резюмировал Александр Храмчихин.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, в преддверии декабрьского СМИД ОБСЕ в Вильнюсе сопредседатели МГ ОБСЕ призвали стороны карабахского конфликта вновь подтвердить свою приверженность поиску мирного урегулирования и выхода за рамки неприемлемого статус-кво.