Ռուսաստանի հյուսիսային մայրաքաղաքում քվարկողների թիվը երկու անգամ ավելի պակաս է, քան Մոսկվայում: Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքային ընտրական հանձնաժողովի տվյալներով` Պետդումայի ընտրություններին տեղական ժամանակով ժամը 12.00-ին մասնակցել է ընտրողների 6,99%-ը, այն դեպքում, երբ Մոսկվայում նույն ժամին քվեարկել է 13%-ը:Հաղորդվում է, որ բավական ակտիվ են քվեարկում Ռուսաստանի հարավում:
Մասնավորապես` Կրոսնոդարի երկրամասում կեսօրին արդեն քվերակել է ընտրողների 25%-ը, Ռոստովի մարզում` ավելի քան 18%-ը: Ամենաբարձր ակտիվությունը գրանցվել է Հյուսիսային Կովկասում. կեսօրին արդեն քվեարկությանը մասնակցել է ընտրողների 40%-ը:Ընդդիմադիր ուժերը Հյուսիսային Կովկասում ակտիվությունն արդեն համարել են «Եդինայա Ռոսիայի» կողմից «ճնշման» արդյունք: Զանգվածային խախտումների մասին արդեն հայտարարել է ընդդիմադիր Կոմունիստական կուսակցությունը: Խախտումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը հրապարակվում է www.kprf.ru կայքում:

В Северной столице России явка избирателей в два раза ниже, чем в Москве. По данным городской избирательной комиссии Санкт-Петербурга, на 12.00 по местному времени в выборах в Госдуму приняло участие 6,99% избирателей, в то время как в Москве к этому времени проголосовали более 13%.
Между тем, очень активно голосует Юг России. В частности, к полудню в Краснодарском крае проголосовали около 25%, в Ростовской области – более 18%. Самую высокую активность демонстрируют республики Северного Кавказа – здесь к полудню явка практически повсеместно превысила 40%.
Оппозиционные партии обвиняют руководство России в «выдавливании» нужного результата для партии «Единая Россия» Владимира Путина благодаря неестественно высокой активности в национальных республиках Северного Кавказа. О массовых нарушениях уже заявила основная оппозиционная сила – Коммунистическая партия Российской Федерации. Информация о нарушениях публикуется на сайте www.kprf.ru.