Դիվանագիտության մեջ կա և՛ հումանիզմ, և՛ մարդասիրություն, բայց ամեն պետություն, առաջինը այդ հումանիզմը և մարդասիրությունը իր պարտականությունից ելնելով, իր քաղաքացու նկատմամբ է դրսևորում: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 2-ին, ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի այն դիտարկմանը, թե դիվանագիտության մեջ, իր պատկերացմամբ, չկա հումանիզմ, մարդասիրություն, կան ուղիղ և չոր շահեր, և հայկական կողմի ձեռքբերումը կլինի այն, որ կարողանա ճիշտ գնահատել մեծ երկրների շահերը և իր շահը փորձել ամբողջությամբ կամ մասնակի տեղավորել այդ շահերի տիրույթում:
«Ոչ մեկը իր քաղաքացու նկատմամբ հումանիզմը չի ստորադասի հազարավոր կիլոմետրերով այն կողմ ապրող քաղաքացու, մարդասիրության համար, ինքը նախ իր քաղաքացու անվտանգությունը պետք է ապահովի: Մեզնից յուրաքանչյուրը որպես անհատ այդպիսին է, իր երեխայի անվտանգությունը չի արհամարհի՝ իրենից հազարավոր կիլոմետրեր հեռու ապրող հեռու ապրող երեխայի անվտանգության համար»,- նկատեց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարը նաև ասաց՝ ժամանակակից աշխարհը մեզ համար անծանոթ տեղ է. «Մենք աշխարհի հարաբերություններին ծանոթ չենք, մենք միջազգային դիվանագիտական մեխանիզմների աշխարհակարգին ծանոթ չենք, որովհետև պետություն չենք եղել, այլ՝ խաղերի առարկա, որովհետև մեզ միշտ թվացել է, որ ինչ-որ տեղ կան բարի ուժեր և չար ուժեր, ու որ մենք բարիների հետ ընկերություն անենք՝ կհաղթենք: Ոչ մեկը ո՛չ բարի է, ո՛չ չար, ամեն մեկը ունի իր քաղաքացիների նկատմամբ հումանիզմ և մարդասեր լինելու խնդիր, և դա առաջին խնդիրն է»:

В дипломатии есть и гуманизм, но каждое государство, в первую очередь, проявляет этот гуманизм по отношению к своему гражданину, исходя из своего долга. Об этом сегодня, 2 октября, заявил в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на замечание депутата фракции «Гражданский договор» Ширака Торосяна о том, что в дипломатии, по его мнению, нет гуманизма, есть сухие интересы, и достижением армянской стороны будет иметь возможность правильно оценивать интересы крупных стран и пытаться полностью или частично вписать свои интересы в сферу этих интересов.
«Никто из нас не будет подчинять гуманизмом по отношению к своему гражданину ради гражданина, живущего за тысячи километров от него, ради гуманизма, он должен в первую очередь обеспечить безопасность своего гражданина. Каждый из нас таков, как личность, не будет пренебрегать безопасностью своего ребенка ради безопасности ребенка, живущего за тысячи километров от него», - заметил премьер.
Глава правительства также сказал, что современный мир для нас - незнакомое место. «Мы не знакомы с отношениями в мире, мы не знакомы с мировым порядком международных дипломатических механизмов, потому что мы не были государством, а были предметом игр, потому что нам всегда казалось, что где-то есть добрые силы и злые силы, и если мы будем дружить с добрыми, мы победим. Никто не добрый и не злой, у каждого есть проблема гуманизма по отношению к своим гражданам, и это первая проблема», - разъяснил Пашинян.