Հոկտեմբերի 1-ին Իրանի հրթիռային հարձակումն Իսրայելի վրա պաշտպանություն էր Իրանի շահերի դեմ Իսրայելի հարձակումներից: Այդ մասին Բեյրութում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
«Եթե Իսրայելը կրկին հարձակվի Իրանի վրա, նրան կհասցվի ավելի հզոր պատասխան հարված»,- զգուշացրել է արտգործնախարարը։
Արաղչին ասել է, որ հոկտեմբերի 4-ին Բեյրութում բանակցություններ է վարել Լիբանանի առաջնորդների հետ և նրանց հետ քննարկել զինադադարի հասնելու հնարավորությունը։ «Իրանն ամուր կանգնած է իր լիբանանցի ընկերների կողքին և աջակցում է դիմադրության ուժերին»,- ասել է նա։ «Մենք վստահ ենք, որ Լիբանանը կհաղթի»։ Լիբանանա-իսրայելական սահմանին հրադադարի հաստատման վերաբերյալ նա հասկացրեց, որ Իրանը կաջակցի իրեն, եթե «Հեզբոլլահը» նման դիրքորոշում ընդունի։

Иранская ракетная атака на Израиль 1 октября стала защитой от израильских нападений на иранские интересы. Об этом заявил на пресс-конференции в Бейруте министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи.
«Если Израиль снова атакует Иран, то по нему будет нанесен еще более мощный ответный удар», - предупредил глава МИД.
Арагчи сообщил, что провел 4 октября в Бейруте переговоры с ливанскими руководителями и обсудил с ними возможность достижения прекращения огня. «Иран твердо стоит на стороне ливанских друзей и поддерживает силы сопротивления, - сказал он. - Мы уверены, что Ливан одержит победу». Касаясь установления прекращения огня на ливано-израильской границе, он дал понять, что Иран поддержит его в случае, если такую позицию займет «Хезболлах».