ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակները շարունակում են աշխարհին ներկայացնել իրականությունը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել  է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն Մարմնի ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը:
«Այսպես՝ COP29-ին ընդառաջ ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախաձեռնությամբ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները, համաժողովին մասնակցող ութ հարյուրից ավելի միջազգային կազմակերպություններ, համալսարաններ, ակադեմիականներ իրազեկվում են Ադրբեջանում առկա մարտահրավերների վերաբերյալ, որոնք առնչվում են մարդու իրավունքներին ու բնապահպանական ոլորտին։
Զուգահեռ տարված աշխատանքների արդյունքում` ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների շուրջ 60 անդամներ միացել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենք Փալոնի և սենատոր Էդ Մըրքիի նամակին՝ կոչ անելով ԱՄՆ իշխանություններին COP 29-ին ընդառաջ պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին ռազմական հանցագործությունների, ապօրինի պատանդառության, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի բռնազավթման համար։
Տարբեր երկրներում գործող ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյաները COP29-ի գագաթնաժողովին ընդառաջ ջանք չեն խնայում Ադրբեջանի վրա ճնշման ավելացման գործում՝ որպես առաջնային նպատակ ունենալով Բաքվի բանտերում պահվող գերիների հայրենիք վերադարձի հարցը։
Պատահական չէ, որ այս օրերին ադրբեջանական մամուլը հիստերիա է բարձրացրել՝ դարձյալ թիրախավորելով Դաշնակցությանը և Հայ դատի գրասենյակների պատասխանատուներին։
Պատահական չէ, որ այս օրերին նույն հռետորաբանությամբ և նույն թեզերով Հայաստանի գործող իշխանությունները և նրանց սպասարկող մամուլը պայքարում են ազգային շահերով առաջնորդվող բոլոր անհատների և կառույցների դեմ։
Անկախ այս փաստերից, ՀՅԴ-ն շարունակելու է արդարության վերականգնման և հայկական շահերի պաշտպանության համար մղվող պայքարը»։

Офисы Ай Дата АРФ «Дашнакцутюн» продолжают представлять миру реальность. Об этом на своей странице в соцсети Facebook написал представитель Верховного органа АРФД, депутат от парламентской фракции «Армения» Ишхан Сагателян.
«Так, в преддверии СОР29 по инициативе Евроейского офиса Ай Дата АРФД депутаты Европарламента, более 800 международных организаций, участвующих в конференции, университеты, академики информируются о существующих в Азербайджане вызовах, которые касаются прав человека и сферы экологии.
Параллельно в результате проведенных работ около 60 членов обеих палат Конгресса США присоединились к письму сопредседателя комитета по армянским вопросам Конгресса Фрэнка Паллоне и Эда Мёрки, призвав власти США в преддверие СОР29 привлечь к ответственности Азербайджан за военные преступления, незаконное удержание заложников, оккупацию суверенной территории Армении.
Действующие в разных странах офисы АРФД в преддверии саммита СОР29 не жалеют усилий, увеличивая давление на Азербайджан, преследуя в качестве первой цели вопрос возвращения на родину пленных армян, удерживаемых в бакинских тюрьмах.
Неслучайно в эти дни азербайджанская пресса  устроила истерику, выбрав в качестве мишеней АРФД ответственных лиц офисов Ай Дата.
Неслучайно в эти дни с той же риторикой и теми же тезисами действующие власти Армении и обслуживающая их пресса развернули борьбу против всех лиц и структур, руководствующихся национальными интересами.
Независимо от этих фактов АРФД продолжит борьбу за восстановление справедливости и защиту армянских интересов», - отметил политик.