Իրանը համաձայնագիր է մշակում, որը կարող է կնքվել մերձավորարևելյան մի շարք երկրների հետ՝ ԱՄՆ-ի կամ Իսրայելի հարձակման դեպքում փոխադարձ օգնություն ցուցաբերելու համար, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Համաձայնագիրը կկոչվի «Դիմադրության պայմանագիր». ոչ միայն պետությունները, այլեւ «ազատագրական շարժումները» կարող են դառնալ դրա մասնակիցները։ Այն ներառում է ինչպես ռազմական, այնպես էլ տնտեսական օգնություն:
Գործողությունները համակարգելու և վարժանքներ անցկացնելու համար նախատեսվում է ստեղծել օպերատիվ շտաբ։ Առաջարկվում է պարտականությունների բաշխման և ծրագրի իրականացման պատասխանատվությունը վերապահել Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդին։

В Иране ведется разработка договора, который может быть заключен с рядом стран Ближнего Востока для оказания взаимопомощи в случае нападения со стороны США или Израиля, сообщает ТАСС.
Договор будет носить название «Пакт сопротивления», его участниками могут стать не только государства, но и «освободительные движения». Он предполагает как военную, так и экономическую помощь.
Для координации действий и проведения учений предполагается создание оперативного штаба. Ответственность за разделение обязанностей и реализацию плана предлагается возложить на Высший совет национальной безопасности Ирана.