Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբաս Արաղչին կմասնակցի Թուրքիայում «3+3» տարածաշրջանային պլատֆորմի նիստին, տեղեկացրել է Sabah թուրքական թերթը՝ հղում կատարելով Անկարայում Իրանի դեսպան Մոհամադ Հասան Հաբիբոլահզադեին։
«Դեսպանը հայտնել է, որ «3+3» պլատֆորմի երրորդ նիստը՝ ուղղված խաղաղության հասնելուն եւ ձեւավորված Թուրքիայի, Իրանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Վրաստանի կողմից, նախատեսվում է անցկացնել Թուրքիայում, եւ որ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Արաղչին կմասնակցի այդ նիստին»,- գրել է պարբերականը։
«3+3» պլատֆորմը ենթադրում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վեց երկրների (Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան, Ադրբեջան, Հայաստան եւ Վրաստան) լայն համագործակցություն։ Վրաստանը քանիցս հրավիրվել է մասնակցելու այս ձեւաչափին, բայց առայժմ չի միացել նրա աշխատանքին։ 2021թ. դեկտեմբերին Մոսկվայում կայացել է պլատֆորմի առաջին նիստը։

Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi will participate in the meeting of the 3+3 regional platform to be held in Turkey, Iranian Ambassador to Ankara Mohammad Hassan Habibollahzadeh has informed, reports Sabah daily of Turkey.
"The ambassador said that the third meeting of the 3+3 platform, aimed at achieving peace and formed by Turkey, Iran, Russia, Azerbaijan, Armenia, and Georgia, is planned to be held in Turkey, and that Iran's foreign minister Araghchi will participate in that meeting," wrote Sabah.
The 3+3 platform envisions broad cooperation between the six countries of the South Caucasus region: Russia, Turkey, Iran, Azerbaijan, Armenia, and Georgia. Georgia has been invited several times to participate in this format, but it has not yet joined its activities. The first meeting of this platform was held in Moscow in December 2021.