ՄԱԿ СОР29 կլիմայական գագաթաժողովում ՌԴ-ն Ադրբեջանում կներկայացնի միջազգային ածխածնային շուկայի ստեղծման առաջարկներ, գագաթաժողովը տեղի է ունենալու Բաքվում նոյեմբերի 11-22-ին։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի միջազգային կազմակերպությունների հետ կապերի գծով հատուկ ներկայացուցիչ Բորիս Տիտովը, որի խոսքերը ներկայացրել է մամուլի ծառայությունը, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք, իհարկե, պետք է պարզենք, թե ինչ ենք ցանկանում ներքին շուկայում, բայց ավելի կարեւոր է հասցնել ձեւավորել միջազգային ածխածնային շուկա միասնական պայմաններով, իսկապես աշխատող հաշվառման եւ փոխանակման մեխանիզմներով։ Ամենայն հավանականությամբ, դրանով կզբաղվենք հաջորդ տարի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության մասշտաբով, եթե ընդունվի որոշում կայուն զարգացման խորհուրդ ստեղծելու մասին։ Բաքվի COP29-ում երկիրը կներկայացնի իր դիրքորոշումն այս հաշվով»,- ասել է Տիտովը։
Ռուսաստանում ստեղծվել է ոչ վատ բազա «կանաչ» էներգետիկայի համար, բայց դրա արագ զարգացումը հնարավոր կլինի միայն որոշակի խթաններից հետո։ ՌԴ-ում վերականգնվող էներգետիկայի ներքին շուկան առայժմ շատ փոքր է, բայց նոր գլոբալ պայմաններում այն կարող է փոխվել։
«Ամենայն հավանականությամբ, այդպես էլ տեղի կունենա։ Լիարժեք ածխածնային շուկայի համար հարկավոր են հստակ պայմաններ։ Այս ամենը առայժմ դիտարկվում է որպես խաղ՝ չնայած կլիմայական չեզոքության նվաճումներին։ Իսկ պայմանները պետք է միասնական լինեն բոլորի համար»,- ավելացրել է Տիտովը։

Russia will present proposals for the creation of an international carbon market at the UN Climate Change Conference COP29 in Azerbaijan; the summit will take place in Baku on November 11-22. This was announced by the Russian president’s special envoy for relations with international organizations, Boris Titov, whose words were presented by the presidential press service, TASS reports.
"Of course, we [i.e. Russia] have to find out what we want in the domestic market. But it is more important to form an international carbon market with uniform conditions, with really working accounting and exchange mechanisms. Most likely, we will deal with it next year on the scale of the Shanghai Cooperation Organization if a decision is made to establish a sustainable development council. At COP29 in Baku, the country [i.e. Russia] will present its position in this regard," said Titov.
A good base for green energy has been created in Russia, but its rapid development will be possible only after certain incentives. The internal market of renewable energy in Russia is still very small, but this could change in the new global conditions.
"Most likely, it will happen that way. A full carbon market requires clear conditions. All this is considered a game for now, despite the achievements of climate neutrality. And the conditions should be uniform for everyone," added Titov.