Հանրապետական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ սպառնացել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հարված հասցնել Մոսկվային Ուկրաինայի վրա հարձակման դեպքում։ Այս մասին Թրամփն ասել է The Wall Street Journal-ի հարցազրույցում, որը հրապարակվել է հոկտեմբեի 18-ին։ Ռուսական ԶԼՄ-ները ուշադրություն են դարձրել հայտարարությանը հոկտեմբերի 21-ին։
«Ես ասացի. «Վլադիմիր, եթե դու հետապնդես Ուկրաինային, ես քեզ կհարվածեմ այնքան ուժեղ, որ անգամ չես էլ հավատա։ Ես հարված կհասցնեմ հենց այդ չարաբաստիկ Մոսկվայի կենտրոնին» (in the middle of fricking Moscow)։ Ես ասացի. «Մենք ընկերներ ենք, ես չեմ ուզում անել դա, բայց ես ընտրություն չունեմ»,- տեղեկացրել է Թրամփը հարցազրույցում։
Թրամփի խոսքով՝ Պուտինը նրան պատասխանել է «No way» (կարելի է թարգմանել «Չի կարող պատահել», «Ոչ մի դեպքում» կամ «Դե չէ»)։
«Ես ասացի. «Քեզ այնպիսի հարված կհասցվի, եւ ես կհանեմ այդ սատանայի տարած գմբեթները քո գլխից»։ Որովհետեւ, գիտեք, նա ապրում է գմբեթների տակ»։
Թրամփը չի նշել, թե երբ եւ ինչ հանգամանքներում է տեղի ունեցել իր խոսակցությունը Պուտինի հետ։ Նա ավելացրել է, որ ինքը «հիանալի հարաբերություններ ունի» ՌԴ նախագահի, ինչպես նաեւ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ։ Ե՛վ Սի Ծինփինը, ե՛ւ Վլադիմիր Պուտինը, ըստ Թրամփի, գիտեն, որ ինքը «գիժ... է» («fucking crazy»)։

Кандидат в президенты США от Республиканской партии Дональд Трамп заявил, что угрожал президенту РФ Владимиру Путину нанести удар по Москве в случае нападения на Украину. Об этом Трамп сказал в интервью The Wall Street Journal, опубликованном 18 октября. Российские СМИ обратили внимание на заявление 21 октября.
«Я сказал: «Владимир, если ты будешь преследовать Украину, я ударю тебя так сильно, что ты даже не поверишь. Я нанесу удар прямо по центру гребаной Москвы» (in the middle of fricking Moscow ). Я сказал: «Мы друзья, я не хочу этого делать, но у меня нет выбора», — сообщил Трамп в интервью.
По словам Трампа, Путин ответил ему фразой «No way» (можно перевести как «Не может быть», «Ни за что» или «Ну нет»).
Я сказал: «Тебе будет нанесен такой удар, и я сниму эти чертовы купола с твоей головы». Потому что, знаете, он живет под куполами.
Трамп не уточнил, когда и при каких обстоятельствах состоялся его разговор с Путиным. Он добавил, что у него сложились «отличные отношения» с российским президентом, как и с лидером Китая Си Цзиньпином. И Си Цзиньпин, и Владимир Путин, по словам Трампа, знают, что он «долбанутый» («fucking crazy»).