2024 թվականի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 21-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական ավիաընկերությունները Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով իրականացվող թռիչքների համար «Հայաէրոնավիգացիա» ընկերությանը վճարել են 133 հազար 760 եվրո։
Դրա մասին ասված է NEWS.am-ի գրավոր հարցմանը Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի պատասխանում։
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից մայիսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում վճարման գումարը կազմել է գրեթե 50 հազար եվրո, իսկ ամբողջ 2023 թվականի համար՝ ավելի քան 90 հազար եվրո։
Այս բոլոր վճարումները կատարվել են «ԵՎՐՈԿՈՆՏՐՈԼ»-ի կենտրոնական գրասենյակի (Ավիացիոն անվտանգության եվրոպական գործակալություն) միջոցով՝ սահմանված ընթացակարգի համաձայն։
Նշենք, որ «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ն օդանավիգացիոն ծառայություններ է մատուցում Հայաստանի օդային տարածքում թռիչքների համար։

В период с 1 января по 21 октября 2024 года азербайджанские авиакомпании за полеты, осуществленные через воздушное пространство Республики Армения, выплатили компании «Армаэронавигация» 133 760 евро. Об этом говорится в ответе Комитета гражданской авиации Армении на письменный запрос Новости Армении – NEWS.am.
Напомним, что в период с 1 января по 31 мая 2024 года сумма платежа составила почти 50 тыс. евро, а за весь 2023 год – более 90 тыс. евро.
Все эти платежи были осуществлены через центральный офис организации «Евроконтроль» (Европейская организация по безопасности воздушной навигации) в соответствии с установленной процедурой.
Отметим, что ЗАО «Армаэронавигация» осуществляет аэронавигационное обслуживание полетов в воздушном пространстве Армении.