Ucom-ի թիմը նոյեմբերի 1-ին միացավ Արևորդի ՀԿ-ին և վերջինիս գործընկեր Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամին (FPWC)՝ իրականացնելու ամենամյա ծառատնկման աշխատանքներ:
Արևորդի ՀԿ-ն համագործակցում է FPWC-ի հետ, որը տարիներ շարունակ անտառներ է տնկում Վայոց Ձորի մարզում։ Այս տարի նախատեսված է տնկել ավելի քան 100 000 ծառ, որոնք աճեցվել ու խնամվել են տնկարաններում։
Ucom-ից շուրջ 40 աշխատակիցներ որպես կամավոր մի ամբողջ օր անցկացրել են Վայոց Ձոր մարզի Արենի համայնքի Գնիշիկ բնակավայրի գեղատեսիլ լեռներում և տնկել են ավելի քան 2000 ծառ՝ միաժամանակ ծանոթանալով անատառային լանդշաֆտի վերականգնման ծրագրին, տարածքի բնապահպանական խնդիրներին ու հետագայում այլ կամավորական աշխատանքներին անդամագրվելու հնարավորություններին։
«Կանաչ տեխնոլոգիաները և շրջակա միջավայրի հանդեպ հոգատարությունը Ucom-ի կորպորատիվ պատասխանատվության հիմնական ուղղություններն են։ Այս արժեքը մենք որդեգրել ենք ոչ միայն ընկերության մակարդակով, այլ նաև կիսում ենք բոլորս՝ որպես անհատներ։ Այսօր մենք ուրախ ենք լինել այստեղ և ներդրում ունենալ Հայաստանի կանաչ ապագայի մեջ», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Անչափ կարևոր է, երբ երկու կազմակերպության համագործակցության շրջանակներում ներգրավվում են նաև աշխատակիցները, հատկապես, երբ խոսքը բնապահպանական նախագծերի մասին է։ Մեր հետագա համագործակցության ընթացքում նույնպես նախատեսում ենք նման նախաձեռնություններ։ Ծառատունկը անտառավերականգնման աշխատանքի սկիզբն է միայն, որին հաջորդում են տարիների խնամքի աշխատանքները», - ասել է Արևորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ծառատնկման նպատակն է վերականգնել Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարան (ԿԿԱ) մասնավոր պահպանվող տարածքի այժմ դեգրադացված, բայց անցյալում անտառապատ տարածքները։ ԿԿԱ-ն Հարավային Կովկասի առաջին մասնավոր պահպանվող տարածքն է, որը զբաղեցնում է ավելի քան 30 000 հա: ԿԿԱ-ի և հարակից տարածքներն առանցքային նշանակություն ունեն Հարավկովկասյան կենսաբազմազանության պահպանման հարցում: Այստեղ բնակվում են այնպիսի հազվագյուտ կենդանատեսակներ, ինչպիսիք են գորշ արջը, բեզոարյան այծը, սև անգղը, մորուքավոր անգղը, հայկական իժն ու կովկասյան հովազը:
Անտառապատման աշխատանքները նպաստում են մի շարք լուրջ բնապահպանական խնդիրների լուծմանը՝ օգնում են պահպանել վտանգված ծառատեսակներ, մեղմացնում են մարդ-վայրի բնության առճակատումը, կաթնասունների և թռչունների կերակրման և բազմացման համար նոր տարածքներ են ձևավորում, կլիմայական փոփոխությունն են մեղմացնում ու կանխարգելում են անապատացումը, և այլն։

1 ноября команда Ucom присоединилась к ежегодному мероприятию по посадке деревьев  общественной организации SunChild и ее партнера – Фонда охраны дикой природы и культурного наследия (FPWC).
Организация SunChild сотрудничает с FPWC, которая уже много лет занимается посадкой лесов в Вайоцдзорской области. В этом году планируется посадить более 100 тысяч деревьев, выращенных в питомниках.
Около 40 сотрудников компании Ucom провели целый день в качестве волонтеров в живописных горах поселка Гнишик общины Арени Вайоц Дзорской области и посадили более 2000 деревьев, попутно узнавая о проекте восстановления пустынного ландшафта, экологических проблемах района и будущих волонтерских акциях.
«Зеленые технологии и забота об окружающей среде – основные направления корпоративной ответственности Ucom. Эта ценность не только принята у нас на уровне компании, но ее также разделяют все сотрудники компании. Сегодня мы рады быть здесь и внести свой вклад в зеленое будущее Армении», – отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Очень важно, когда сотрудники лично участвуют в сотрудничестве организаций, особенно если речь идет об экологических проектах. Мы планируем еще больше подобных инициатив в ходе нашего будущего сотрудничества. Посадка деревьев – это только первый шаг к лесовосстановлению, за которым следуют годы ухода», – сказала Сона Калантарян директор общественной организации SunChild.
Целью посадки деревьев является восстановление ныне деградировавших, но ранее покрытых лесом территорий частной охраняемой территории Кавказского заповедника биоразнообразия (КБР). КБР – первая частная охраняемая территория на Южном Кавказе, занимающая площадь более 30 000 гектаров. КБР и прилегающие территории имеют ключевое значение в сохранении биоразнообразия Южного Кавказа. Здесь обитают такие редкие виды животных, как бурый медведь, безоаровый козел, черный гриф, бородач, армянская гадюка и кавказский леопард.
Лесонасаждения способствуют решению ряда серьезных экологических проблем: помогают сохранить исчезающие виды деревьев, смягчить конфликт между человеком и дикой природой, создать новые территории для кормления и размножения млекопитающих и птиц, смягчить последствия изменения климата, предотвратить опустынивание и т. д.