Մոլդովայի նախագահական ընտրություններում թեկնածու է ցանկանում առաջադրվել աֆրիկյան արմատներով քաղաքացի Ջոն Օնոժեն, ով Մոլդովայի քաղաքացի է:
Ինչպես հաղորդում է Lenta.ru-ն, Օնոժեն ծնվել է Սիեռա-Լիոնեում եւ լքել է այդ երկիրը 11 տարի առաջ: Մոլդովայում նա թերթեր ու ամսագրեր է վաճառում:
Նախագահական ընտրություններում Օնոժեն մտադիր է մասնակցել որպես անկուսակցական թեկնածու: Վերջերս նա պիկետ էր կազմակերպել Մոլդովայի ԱԳՆ-ի դիմաց եւ բողոքում էր Մերձդնեստրի չճանաչված հանրապետությունում ռուսական զորքերի առկայության դեմ, գրում է «Տրուդ»-ը:
Մոլդովայի Սահմանադրության համաձայն, երկրի նախագահ կարող է դառնալ 40 տարեկանից բարձր տարիք ունեցող քաղաքացին, ով տիրապետում է մոլդավերենին եւ ապրում է այդ երկրում 10 տարուց ավելի: Օնոժեն այս իմաստով ոչ մի խնդիր չունի:

В президенты Молдавии баллотируется молдаван африканского происхождения Джон Оноже.
Как передает Lenta.ru, Оноже родился в Сьерра-Леоне и покинул родину 11 лет назад.  В Молдавии он работает продавцом газет и журналов.
На президентских выборах Оноже, владеющий молдавским языком, хочет выступить в качестве беспартийного кандидата. Оноже недавно устраивал пикет у здания молдавского МИДа - он протестовал против присутствия российских военнослужащих в непризнанной республике Приднестровье, пишет «Труд».
По конституции Молдавии, президентом может стать гражданин республики, достигший 40 лет, владеющий государственным языком и проживший в республике не менее 10 лет.