Ավստրալիայի վարչապետ Էնթոնի Ալբանիզը հինգշաբթի հայտարարել է, որ կառավարությունը 16 տարեկանից ցածր երեխաների համար սոցիալական մեդիայի արգելք կմտցնի միջոցառումների փաթեթի շրջանակում, որը նա առաջատար է անվանում և որը հաջորդ տարվա վերջին կարող է որպես օրենք ընդունվել:
Ավստրալիան կփորձարկի տարիքային ստուգման համակարգը, որը կօգնի արգելափակել երեխաների մուտքը սոցիալական մեդիա՝ մի շարք միջոցառումների շրջանակում, որոնք ներառում են մինչ օրս ցանկացած երկրի կողմից ներդրված ամենախիստ վերահսկողությունը:
«Սոցիալական ցանցերը վնասում են մեր երեխաներին, և ես պաշտոնապես հայտարարում եմ դրա մասին»,-շեշտել է Ալբանիզը մամուլի ասուլիսում:
Ալբանիզը մատնանշել է երեխաների ֆիզիկական և հոգեկան առողջության համար վտանգները, որոնք կապված են սոցիալական մեդիայի չափից ավելի օգտագործման հետ, մասնավորապես՝ աղջիկների համար վտանգները, որոնք առնչվում են մարմնի վնասակար պատկերներին և կնատեցական բովանդակությանը՝ ուղղված տղաներին:
«Եթե 14-ամյա պատանին բախվում է նման նյութերի, այն նույն ժամանակ, երբ կյանքի փոփոխությունների և հասունացման փուլում է, դա կարող է իսկապես դժվարին ժամանակաշրջան լինել նրա համար»,-ընդգծել է Ավստրալիայի վարչապետը:

The Australian government will legislate for a ban on social media for children under 16, Prime Minister Anthony Albanese said Thursday, in what it calls a world-leading package of measures that could become law late next year, Reuters reports.
Australia is trialing an age-verification system to assist in blocking children from accessing social media platforms, as part of a range of measures that include some of the toughest controls imposed by any country to date.
"Social media is doing harm to our kids and I'm calling time on it," Albanese told a news conference.
Albanese cited the risks to physical and mental health of children from excessive social media use, in particular the risks to girls from harmful depictions of body image, and misogynist content aimed at boys.
"If you're a 14-year-old kid getting this stuff, at a time where you're going through life's changes and maturing, it can be a really difficult time, and what we're doing is listening and then acting," he said.