Եվրամիությունն ընդլայնել է Իրանի դեմ պատժամիջոցները «Ուկրաինայի հետ պատերազմում Ռուսաստանին Թեհրանի աջակցության պատճառով», երկուշաբթի հայտարարել է Եվրահանձնաժողովը։
Եվրահանձնաժողովի տվյալներով՝ պատժամիջոցների ցանկում, ի թիվս այլոց, ներառվել է Islamic Republic of Iran Shipping Lines (IRISL) ընկերությունը և նրա տնօրեն Մոհամմադ Ռեզա Խիաբանին:
Նոր պատժամիջոցներն ուղղված են նավերի և նավահանգիստների դեմ, որոնք օգտագործվում են իրանական արտադրության անօդաչու թռչող սարքերի  և հրթիռների և հարակից տեխնոլոգիաների և բաղադրիչների տեղափոխման համար, ասված է զեկույցում:
Դրանք ներառում են պատժամիջոցների ենթարկված անձանց և կազմակերպություններին պատկանող, շահագործվող կամ վերահսկվող նավահանգիստների և 1. նավանցումի ջրարգելակների հետ ցանկացած գործարքի արգելք:
Եվրամիությունը միաժամանակ պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսական երեք նավագնացային ընկերությունների՝ «МГ Флот»-ի, «ВТС Брокер»-ի и «Арапакс»-ի նկատմամբ՝ Կասպից ծովով իրանական զենք, ներառյալ անօդաչու թռչող սարքերի մասեր Ուկրաինայում ռուսական զորքերին մատակարարելու համար:

The European Union (EU) has widened its sanctions against Iran over Tehran's support of Russia in its war with Ukraine, the European Commission said on Monday, Reuters reports.
The Commission said it had added the Islamic Republic of Iran Shipping Lines (IRISL) and its director Mohammad Reza Khiabani—among others—to its sanctions list.
The fresh sanctions target vessels and ports used for transporting Iranian-made Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), missiles, and related technologies and components. They include prohibiting any transaction with ports and locks owned, operated, or controlled by the sanctioned individuals and entities.
The EU is also sanctioning three Russian shipping firms—MG Flot, VTS Broker, and Arapax—for transporting Iranian weapons, including drone parts, across the Caspian Sea to resupply Russian troops in Ukraine.