Իտալիայի իշխանությունները վերադարձրել են մ.թ.ա 3-րդ դարի թանկարժեք իրերը Էտրուսկական նեկրոպոլիսից, որը թալանել են Ումբրիայում դամբարանների կողոպտիչներ, երբ պատահաբար ավարը հայտնաբերել են իրենց սեփական հողում, հաղորդում է CNN-ը:
Էտրուսկները ծաղկել են կենտրոնական Իտալիայում մոտ 2500 տարի առաջ, սակայն աստիճանաբար ձուլվել են Հռոմեական կայսրությանը։ Նրանք իրենցիցի հետո թողել են շքեղ դամբարաններ, խեցեղեն ու արձաններ, սակայն իրենց առօրյա կյանքի մասին սակավաթիվ գրավոր փաստաթղթեր և սուղ ապացույցներ են թողել:
Արտեֆակտները, ներառյալ ութ աճյունասափոր, երկու սարկոֆագներ և կոսմետիկ պարագաներ, մասնավորպես՝ բրոնզե հայելիները և սկզբնական բույրը դեռևս պահպանած օծանելիքի մեկ սրվակն արժե առնվազն 8 միլիոն եվրո, հայտարարել են ոստիկանությունում:
Դրանք հայտնաբերվել են Չիտտա դելա Պիեվում՝ Հռոմից մոտ 150 կիլոմետր դեպի հյուսիս։
Մեկ սարկոֆագը պարունակում էր մոտ 40 տարեկան կնոջ ամբողջական կմախք, իսկ աճյունասափորները նրբորեն զարդարված էին հունական դիցաբանության տեսարաններով և զարդերի վրա դեռևս երևացող կարմիր և ոսկե ներկով ներկված շուրթերով կանացի կերպարներով:
Ոստիկանությունը առգրավել է գողոնը երկու գործարարներից, որոնք էտրուսկական թաղման փակախուցներները հայտնաբերել են իրենց պատկանող տարածքը պեղելիս, մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Պերուջայի գլխավոր դատախազ Ռաֆֆայելե Կանտոնեն։
Ըստ դատախազի՝ վայ կողոպտիչները «ոչ մի ընդհանուր բան չունեին դամբարանների կողոպտում մասնագիտացած իրական աշխարհի հետ» և միանգամայն «անշնորհք» և «դիլետանտ» քայլերի են դիմել՝ միամտաբար փորձելով դուրս գալ արվեստի գործերի սև շուկա՝ ապրանքն իրացնելու հույսով:
Կարաբինիերիները բռնել են չարագործներին, երբ նրանք համացանցում տեղադրել են իրենց գտածոների լուսանկարները՝ գնորդներ գտնելու ակնկալիքով, ինչը հետաքննություն հարուցելու հիմք է ծառայել: Նրանց նկատմամբ շուրջօրյա հսկողություն են սահմանել, գաղտնալսել, և հետևել նրանց յուրաքանչյուր քալը օդային հսկողություն անօդաչու սարքերով:

Italian authorities have recovered precious 3rd century B.C. artifacts from an Etruscan necropolis looted by a couple of bungling tomb raiders in Umbria who stumbled across the haul on their land, CNN reports.
The Etruscans flourished in central Italy around 2,500 years ago but were gradually assimilated into the Roman empire. They left behind lavish tombs, pottery and statues but tantalizingly few written documents and patchy evidence of their daily lives.
The artifacts, including eight urns, two sarcophagi and beauty accessories such as bronze mirrors and a perfume bottle still redolent of its original scent, are worth at least 8 million euros ($8.5 million), Carabinieri art police said.
They were found in Citta della Pieve, about 150 kilometers (90 miles) north of Rome.
One sarcophagus contained the full skeleton of a woman in her 40s, while the urns were finely decorated with scenes from Greek mythology and female figures with still-visible red paint on their lips and gold coloring on their jewels.
Police seized the loot from two entrepreneurs who had unearthed Etruscan burial chambers while excavating land they owned, Perugia Chief Prosecutor Raffaele Cantone told a press conference.
They “had nothing to do with the world of (practiced) tomb raiders” and were “clumsy” and “amateurish” in the way they tried to access the black market for looted art, the prosecutor said.
The Carabinieri caught up with them after they posted pictures of their discovery on the internet in the hope of finding buyers, triggering investigations that included phone wiretaps, stakeouts, and air surveillance drones.