Լոնդոնում դեկտեմբերի 10-ին ոստիկանությունը  ձերբակալել է Կոնգոյի Ժողովրդավարական հանրապետության նախագահական ընտրությունների արդյունքներից դժգոհություն հայտնող ցուցարարներից 143-ին:
Reuters-ի հաղորդմամբ` ցուցարարների մեծ մասը ձերբակալվել են`  անկարգություններին մասնակցելու համար: Հիմնականում հանրահավքին մասնակցել են կոնգոցիներ:Կոնգոյի մայրաքաղաք Կինշասում դեկտեմբերի 10-ին անկարգություններ էին բռնկվել, որոնց ժամանակ զոհվել էր  4 մարդ:
Ընտրությունները Կոնգոյում տեղի էին  ունեցել նոյեմբերի 28-ին, հաղթել էր գործող նախագահ Ժոզեֆ Կաբիլան` ստանալով ձայների  49%-ը: Նրա մրցակից Էթիեն Թշիսեկեդին, ով ստացել էր  32%, հայտարարել էր, թե արդյունքները կեղծված են, եւ իրեն հռչակել էր  երկրի ղեկավար:

В столице Великобритании Лондоне 10 декабря полиция арестовала 143 участника демонстрации против результатов выборов в Демократической Республике Конго (ДРК), на которых победил действующий президент страны Жозеф Кабила.
Как передает Lenta.ru со ссылкой на Reuters, большинство из демонстрантов были взяты под стражу за участие в беспорядках. В основном, в митинге участвовали выходцы из ДРК.
В самой столице Конго Киншасе 10 декабря вспыхнули беспорядки, в результате которых погибли 4 человека.
Отметим, что выборы в Конго прошли 28 ноября. Победу на них, по данным избиркома республики, одержал действующий президент страны Жозеф Кабила, набравший 49% голосов избирателей. Соперник Кабилы Этьен Тшисекеди, получивший 32%, заявил, что результаты сфальсифицированы. Затем он объявил себя главой государства.