Իրանական մասնագետները Կասպից ծովում բնական գազի հանքավայր են հայտնաբերել, որի ծավալը գնահատվում է 500 տրիլիոն խմ: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Ռոստամ Քասեմին` նշելով, որ հանքավայրը 700մ խորության վրա է եւ գտնվում է Իրանի ծովային տարածքում:
Քասեմիի խոսքով` նոր հանքավայրն իր ծավալներվ գրեթե հինգ անգամ գերազանցում է Կասպից ծովի իրանական հատվածում մինչ այժմ հետազոտված պաշարները, որոնք կազմում են 11 տրիլիոն խմ:Նշենք, որ Իրանը բնական գազի պաշարների ծավալով զիջում է միայն Ռուսաստանին եւ աշխարհում բնական գազի պաշարների մոտ 16%-ին է տիրապետում:

Иранские специалисты обнаружили в Каспийском море месторождение природного газа, объем которого оценивается в 500 трлн. кубических метров. Об этом, как передает Утро.ru, заявил министр нефти Ирана Ростам Кассеми, отметив, что месторождение располагается на глубине 700 метров и находится полностью в пределах иранской морской границы.
По словам Кассеми, новое месторождение по объему почти в пять раз превышает до сих пор разведанные запасы газа в иранской части Каспийского моря, которые составляют 11 трлн кубических футов.
Отметим, что иранские запасы природного газа уступают лишь российским и составляют около 16% мировых запасов.