Cop29-ում համաձայնեցված կլիմայի ֆինանսավորման գործարքն «արդարության ծաղրանմանակում» է և չպետք է ընդունվեր, հայտարարել են որոշ երկրների բանակցողներ: Դրա մասին գրում է բրիտանական The Guardian-ը։
Կլիմայական համաժողովն ավարտվեց կիրակի վաղ առավոտյան դրամատիկ երանգով, երբ բանակցողները համաձայնության եկան կլիմայի ֆինանսավորման հոսքն աղքատ երկրներ եռապատկելու շուրջ:
Զարգացող երկրները կոչ են արել հարուստ երկրներին իրենց տարեկան 1,3 տրիլիոն դոլար տրամադրել՝ օգնելու համար ածխաթթվայնացնել իրենց տնտեսությունները և հաղթահարել կլիմայական ճգնաժամի ազդեցությունը: Սակայն վերջնական համաձայնագիրը տարեկան ընդամենը 300 միլիարդ դոլարի պարտավորություն է սահմանում, իսկ նպատակային ցուցիչն ընդամենը 1,3 տրիլիոն դոլար է կազմում:
Այս ցուցանիշը գերազանցում է նախորդ 100 միլիարդ դոլարի խոստումը: Հնդկաստանի բանակցող Չանդնի Ռայնան հայտարարել է, որ դա «խիստ ցածր» է:
Հնդկաստանի տնտեսական հարցերի դեպարտամենտի խորհրդականն Ռայնայի համար զայրույթ հարուցեց ոչ միայն նպատակը, այլ նաև այն գործընթացը, որի միջոցով այդ գործարքը կնքվեց:
Համաձայնագրի սևագրերը շրջանառվում էին դեռևս հանրությանը հասանելի դառնալուց առաջ, և վերջին պահին կուլիսային գործարքների մասին խոսակցություններ էին պտտվում:
Ռայնան նշել է, որ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիան պետք է որոշումներ ընդունի՝ հիմնվելով կոնսենսուսի վրա: Հնդկաստանը նախատեսում էր հատուկ հայտարարությամբ հանդես գալ նախքան որոշման ընդունումը, սակայն դրա հնարավորությունը չտրվեց։
Նրա համոզմամբ՝ 300 միլիարդ դոլարի խոստումը «բեմադրված էր»: «Այս փաստաթուղթը ոչ այլ ինչ է, քան օպտիկական խաբկանք»,-ընդգծել է նա:
Ռաինան անվանել նպատակն ընդունելը «զայրացուցիչ» է որակել։ «Դա արդարության կատարյալ ծաղրանմանակում էր»,-եզրափակել է նա:

The climate finance agreement agreed at Cop29 is a “travesty of justice” and should never have been adopted, negotiators from some countries have said. The Guardian reports that.
The climate conference ended in dramatic fashion in the early hours of Sunday morning when negotiators reached an agreement to triple the flow of climate finance to poor countries.
Developing countries had called on rich nations to provide them with $1.3 trillion a year to help them decarbonize their economies and cope with the effects of the climate crisis. But the final agreement set the pledge at just $300 billion a year, with only $1.3 trillion as the target.
That figure exceeds the previous pledge of $100 billion India's negotiator Chandni Raina said it was “woefully short.”
For Raina, who is an adviser to India's economic affairs department, it was not just the target itself but the process by which it was concluded that drew anger.
Drafts of the agreement were circulated before it was made available to the public, and there were rumors of last-minute backroom deals being made.
Raina said the UN framework convention on climate change should take decisions by consensus. India had planned to make a special statement before the decision was made but was not given the opportunity to do so.
Raina said the $300 billion pledge was “staged”. “This document is nothing more than an optical illusion,” she said.
Raina called the adoption of the target “outrageous.” “It was a complete travesty of justice,” she said.