Իրանի Յազդ նահանգում մետալուրգիական գործարանում պայթյունի արդյունքում զոհվել է 7 մարդ, եւս 12-ը վիրավորվել են: Զոհերի մեջ կան նաեւ նաեւ օտարերկրացիներ:
Այդ մասին հայտնել է նահանգապետ Ազիզոլլա Սեյֆին, բայց օտարերկրացիների հստակ թիվն ու նրանց քաղաքացիությունը չի բացահայտել: Միջադեպը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 11-ի երեկոյան, հաղորդում է IRNA-ն:
Իրանական լրատվամիջոցները չեն հաղորդում, թե ինչ աշխատանքներ էին իրականացվում ձեռնարկությունում: Սակայն դեռ 2003թ. երկրի իշխանությունները խոստացել էին ուրանի հանքեր բացել Իրանի ատոմային արդյունաբերությունը սեփական հումքով ապահովելու համար:
Նշենք, որ վերջին շրջանում մի շարք ռազմավարական ձեռնարկություններում անհասկանալի պայթյուններ եղան: Նոյեմբերի 28-ին հայտնի դարձավ Սպահանում` ուրանի հարստացման գործարանում պայթյունի մասին: Նոյեմբերի 12-ին Թեհրանի մոտ նորագույն բալիստիկ հրթիռ էր պայթել, որի արդյուքնում գեներալ էր զոհվել:

В результате взрыва на металлургическом заводе в провинции Ирана Язд погибли семь человек, еще 12 были ранены. Среди погибших есть иностранцы.
Об этом сообщил губернатор провинции Азизоллы Сейфи, но точное число иностранцев и их гражданство он не уточнил. Инцидент произошел вечером 11 декабря, сообщает IRNA.
Какого рода работы осуществлялись на предприятии, иранские СМИ не сообщают. Однако еще в 2003 году власти страны обещали открыть в провинции несколько урановых рудников для обеспечения ядерной промышленности Ирана собственным сырьем.
Отметим, что в последнее время на ряде иранских стратегических объектов произошли необъяснимые взрывы. 28 ноября стало известно о взрыве в городе Исфахан, где расположен завод по обогащению урана. 12 ноября около Тегерана взорвалась новейшая баллистическая ракета, подготовленная к испытательному запуску. В результате этого взрыва погиб генерал Хасан Могаддам, отвечавший за ракетную программу страны.