Երբ Գոհաբանության օրը կողոպտիչը ներխուժել է Կալիֆորնիայի եկեղեցի, բախվել է անսպասելի խոչընդոտի. քահանայի, որը տիրապետել է մարտարվեստի և որոշել պաշտպանել իր աղոթքի տունը:
Քահանա Նիկ Նևեսը Անտիոքի First Family Church է եկել հինգշաբթի վաղ առավոտյան տագնապի ազդանշանի հնչելուն պես, CNN-ին է պատմել նա:
Գալով եկեղեցի՝ տեսել է, որ լուսամուտը կոտրված է, իսկ դուռը՝ վնասված։ Տղամարդը կացնով կոտրել էր եկեղեցու պատուհանը, որպեսզի ներս մտներ, ասվում է Անտիոքի ոստիկանության բաժանմունքի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։
«Երբ դռնով ներս մտա, հանցագործը դուրս եկավ մի բուռ մեր իրերով, ես կանգնեցրի նրան և ասացի, որ նա ձերբակալված է, որ ոստիկանությունը հիմա կգա, և նա պետք է կանգնի և սպասի նրանց, CNN-ին է պատմել Նևեսը, որը եկեղեցում աշխատում է 2005 թվականից:
«Դա նրան դուր չեկավ, - ասել է քահանան:- Նա փորձեց փախչել, ես կանգնեցրի նրան, և նա սկսեց կռվել ինձ հետ։ Եվ այսպես, մենք բավականին երկար կռվեցինք, մինչև ոստիկանությունը եկավ»։
Նևեսը CNN-ին ասել է, որ դպրոցական տարիքից զբաղվում է մարտարվեստներով, մասնավորապես՝ ջիու-ջիտսով: Բայց երբեք չէր մտածում, որ ստիպված կլինի օգտագործել իր հմտությունները իրական աշխարհում։
Քահանան կարողացել է մինչ ոստիկանների ժամանելը բռնել կողոպտիչին և ձերբակալել նրան։
Անտիոքի ոստիկանական բաժանմունքը չի նշել կասկածյալի անունը, սակայն CNN-ին հայտնել է, որ ուրբաթ օրվա դրությամբ, նա դեռ կալանքի տակ է, և վարչությունը մեղադրանք կներկայացնի:
Նևեսը պատմել է, որ կասկածյալը, ամենայն հավանականությամբ, մի քանի հազար դոլարի վնաս է պատճառել եկեղեցուն:

When a would-be burglar broke in to a California church on Thanksgiving day, he encountered an unexpected obstacle: A pastor, trained in martial arts and determined to defend his house of worship, reports CNN.
Pastor Nick Neves came to First Family Church in Antioch early on Thursday morning after an alarm went off, he told CNN.
When he arrived, he discovered “a smashed window and a door propped open.” A man had used an axe to break a church window and access the building, the Antioch Police Department said in a Facebook post.
“As I was going into the door, the perpetrator came out with a handful of our goods, and I stopped him, and I told him he was essentially under citizen’s arrest, that the police would be there, and he needs to stop and wait for them,” Neves, who has been involved with the church since 2005, told CNN.
"And he wasn’t having that,” the pastor said. “So he tried to run, and I restrained him, and he began to fight with me. And so we tussled for quite a while before the cops were able to get there."
Neves told CNN he has practiced martial arts, particularly Brazilian jiu-jitsu, since he was in high school. But he never expected he would have to use his skills in the real world.
The pastor was able to restrain the attempted burglar until the police arrived and arrested him.
The Antioch Police Department did not name the suspect but told CNN he was still in custody Friday and the department will file burglary, robbery and battery charges related to the break-in.