ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի Սանկտ Պետերբուրգի մասնաճյուղի պատվիրակությունն այցելել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիա։
Այս այցը երկար տարիների պատմություն ունեցող վաղեմի համագործակցության շարունակությունն ու ամրապնդումն է։ Մասնավորապես, Նևա գետի վրա կառուցված քաղաքի գիտնականները նպաստել են Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի ձևավորմանը, գրում է «Գիտական Ռուսաստան» պորտալը։
Միաժամանակ հայ ուսանողները սովորել են Լենինգրադի և Սանկտ Պետերբուրգի համալսարաններում; հայ գիտնականները զգալի ներդրում են ունեցել հայրենական գիտության զարգացման գործում։ Բավական է նշել այնպիսի անուններ, ինչպիսիք են Պետական Էրմիտաժի տնօրեն (1934-1951), ԽՍՀՄ ԳԱ ակադեմիկոս Հովսեփ Օրբելին, ՀԽՍՀ ԳԱ առաջին նախագահ (1943-1947), ականավոր աստղագետ Վիկտոր Համբարձումյանը, ՀԽՍՀ ԳԱ նախագահ (1947-1993) Արմեն Թախտաջյանը, ԽՍՀՄ ԳԱ բուսաբանական ինստիտուտի տնօրեն (1976-1986) Արտեմ Միկոյանը, որի ղեկավարությամբ մշակվել են МиГ շարքի ինքնաթիռները...
Այցի ընթացքում ստորագրվել է հնգամյա պայմանագիր և ճանապարհային քարտեզ հինգ ոլորտներում՝ կենսագիտություն (բժշկություն, կենսատեխնոլոգիա), ագրոկենսատեխնոլոգիա և գյուղատնտեսություն, բնական, մաթեմատիկական և ֆիզիկական գիտություններ, սոցիալական, հումանիտար և տնտեսական գիտություններ, կիրառական գիտություններ և արդյունաբերական տեխնոլոգիաներ։
Համաձայնագիրը նախատեսում է մասնագիտացված ինստիտուտների՝ ՌԴ ԳԱ Սանկտ Պետերբուրգի մասնաճյուղ Ի.Պ. Պավլովի անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի, Վ.Լ. Կոմարովի անվան Բուսաբանական ինստիտուտի և Ա.Լ. Թախտաջյանի անվան Բուսաբանության ինստիտուտի, ՌԴ ԳԱ Սանկտ Պետերբուրգի պատմության և ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի փոխգործակցությունը և այլն:
«ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի Սանկտ Պետերբուրգի մասնաճյուղի և Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի միջև համագործակցությունը կարևոր քայլ է մեր երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ: Համատեղ ծրագրերն ու հետազոտությունները, որոնք մենք կիրականացնենք, ոչ միայն կնպաստեն մեր ակադեմիաների զարգացմանը, այլև համաշխարհային գիտության մեջ նշանակալից ներդրում կդառնան, և հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել գիտնականների մատաղ սերնդին աջակցելուն»,-ընդգծել է ՌԴ ԳԱ Սանկտ Պետերբուրգի մասնաճյուղ նախագահ, ակադեմիկոս Անդրեյ Ռուդսկոյը։
«Այս հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև համագործակցության ևս մեկ քայլ է, որը երկար տարիների պատմություն ունի։ Մեր երկրները բաց են միմյանց համար և կառուցողական երկխոսություն են վարում։ Հայաստանը վաղուց է համագործակցում Սանկտ Պետերբուրգի ինստիտուտների հետ տարբեր գիտական ուղղություններով»,- նշել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Աշոտ Սաղյանը։

Делегация Санкт-Петербургского отделения Российской академии наук посетила Национальную академию наук Республики Армения.
Этот визит – продолжение и закрепление давнего сотрудничества, имеющего многолетнюю историю. В частности, ученые города на Неве способствовали становлению Академии наук Армении, сообщает портал «Научная Россия».
В то же время армянские студенты учились в университетах Ленинграда, Санкт-Петербурга; армянские ученые внесли заметный вклад в развитие отечественной науки. Достаточно назвать такие имена, как академик АН СССР Иосиф Орбели, директор Государственного Эрмитажа (1934-1951), первый Президент академии наук Армянской ССР (1943-1947); выдающийся астроном Виктор Амбарцумян, президент Академии наук Армянской ССР (1947-1993); Армен Тахтаджян, директор Ботанического института АН СССР (1976-1986); Артем Микоян, под руководством которого были разработаны самолёты серии МиГ…
В рамках визита были подписаны пятилетнее соглашение и дорожная карта по пяти направлениям: науки о жизни (медицина, биотехнологии), агробиотехнологии и сельское хозяйство, естественные, математические и физические науки, социальные, гуманитарные и экономические науки, прикладные науки и промышленные технологии. Соглашение предусматривает взаимодействие профильных институтов: Института физиологии им. И.П. Павлова СПбО РАН и Института молекулярной биологии НАН РА, Ботанического института им. В.Л. Комарова и Института ботаники им. А.Л. Тахтаджяна, Санкт-Петербургского института истории РАН и Института археологии и этнографии НАН РА и т.п.
«Сотрудничество между Санкт-Петербургским отделением РАН и Национальной академией наук Армении является важным шагом на пути к укреплению отношений между нашими странами. Совместные проекты и исследования, которые мы будем реализовывать, не только внесут вклад в развитие наших академий, но и станут значимым вкладом в мировую науку, причем особое внимание необходимо уделить поддержке молодого поколения ученых», – подчеркнул председатель СПбО РАН, академик Андрей Рудской.
«Данная встреча – это ещё один шаг сотрудничества между РА и РФ, имеющего многолетнюю историю. Наши страны открыты друг другу и ведут конструктивный диалог. Армения давно сотрудничает с институтами Санкт-Петербурга по различным научным направлениям», – отметил президент НАН РА Ашот Сагян.