Իրանի գերագույն առաջնորդ Խամենեին իր դիրքորոշումն է հայտնել Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումների ակտիվացման վերաբերյալ։
Նա նշել է, որ այդ խմբավորումները «լավ նորություն» են իսլամի թշնամիների համար՝ շեղելով մահմեդական աշխարհի ուշադրությունը Պաղեստինի իրավիճակից և Իսրայելի հանցագործություններից, հաղորդում է ԻՐՆԱ գործակալությունը:
Որոշ միջազգային քաղաքական գործիչներ նույնպես կարծիք են հայտնել, որ այս ահաբեկչական հարձակումները Սիրիայում դիմադրության ուժերին ներգրավելու և Գազայի իրադարձություններից ուշադրությունը շեղելու ամերիկա-իսրայելական ծրագրի մի մասն են:

Iran's Supreme Leader Khamenei expressed his position on the activation of terrorist groups in Syria.
He noted that these groups represent “glad tidings” for the enemies of Islam, diverting the attention of the Muslim world from the situation in Palestine and Israel's crimes, IRNA reported.
Some international political figures also expressed the opinion that these terrorist acts in Syria are part of the US and Israeli plan to engage the resistance forces in Syria and divert attention from the events in Gaza.