Երեւանի քաղաքապետի խոսնակն արձագանքելն է Երեւանում ավտոբուսների վարորդների գործադուլին:
այսօր առավոտյան «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ի մեծ թվով վարորդներ առանց որևէ նախնական ծանուցման հրաժարվել են դուրս գալ երթուղիներ՝ ըստ էության փաստի առաջ կանգնեցնելով առավոտյան աշխատանքի և այլ վայրեր շտապող տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների։
Ինչպես գիտեք, վերջին ամսվա ընթացքում հանրությանը պարբերաբար առիթ ենք ունեցել հայտնելու, որ միասնական տոմսային համակարգի ներդրմանը զուգահեռ էականորեն կրճատվել է ստվերային շրջանառությունը, և այս գործընթացը շարունակական է լինելու։
Չնայած վարորդների կողմից բարձրացված աշխատանքային բնույթի հարցերը պարբերաբար լուծում են ստացել, ինչպես նաև վարորդներին հայտնել են, որ ստվերային շրջանառության կրճատմանը զուգընթաց բարելավվելու են աշխատանքային պայմանները, այնուհանդերձ, ինչպես վերը նշվեց, մեծ թվով վարորդների կողմից հերթական անգամ առաջ են քաշվում անտրամաբանական պահանջներ, որոնք զուգորդվում են շանտաժի դրսևորումներով։
Ցանկանում ենք ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ վարորդների ամսվա ընթացքում 15 օրվա համար վարձատրությունն առանց հարկերի (մաքուր աշխատավարձ) կազմում է
• MAN - 401,500 ՀՀ դրամ,
• Zhong Tong – 309 500 ՀՀ դրամ,
• Gazel City - 219,500 ՀՀ դրամ:
Հարկ ենք համարում հատուկ շեշտել․ ՀՀ աշխատանքային օրենսդրությամբ սահմանվում է, որ քաղաքային հասարակական տրանսպորտի կազմակերպության աշխատակիցները, գործադուլ իրականացնելու մասին առնվազն 14 օր առաջ պարտավոր են ծանուցել այդ մասին և անգամ այդ դեպքում պարտավոր են գործադուլի ընթացքում ապահովել նվազագույն պայմաններ, որոնք անհրաժեշտ են հասարակության անհետաձգելի կարիքները բավարարելու համար։
Տեղեկացնում ենք նաև, որ վերոնշյալ գործողություններին տրվելու է գնահատական աշխատանքային օրենսդրության շրջանակներում, ինչպես նաև դիմելու ենք պատկան մարմիններին՝ վերոնշյալ արարքներին պատշաճ քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով»:

Пресс-секретарь мэра Еревана Айк Костанян отреагировал на забастовку водителей столичных автобусов.
«Сегодня утром большое количество водителей ЗАО «Ереванский автобус» отказались выходить на маршруты без какого-либо предварительного уведомления, фактически поставив перед фактом десятки тысяч граждан, спешащих утром на работу и в другие места.
Как вы знаете, в течение последнего месяца у нас периодически была возможность сообщать общественности, что параллельно с внедрением единой билетной системы значительно сократился теневой оборот, и этот процесс будет продолжительным.
Несмотря на то, что вопросы рабочего характера, поднятые водителями, периодически решались, а также водителям сообщали, что по мере сокращения теневой деятельности условия труда будут улучшаться, тем не менее, как упоминалось выше, большое количество водителей в очередной раз выдвигают нелогичные требования, сопровождающиеся проявлениями шантажа.
Мы хотели бы еще раз напомнить вам, что оплата за 15 дней в месяц для водителей без учета налогов (чистая заработная плата) составляет
• MAN - 401,500 драмов,
• Zhong Tong – 309 500 драмов,
• Gazel City - 219,500 драмов,
Считаем необходимым особо подчеркнуть: трудовое законодательство РА устанавливает, что сотрудники организации городского общественного транспорта обязаны уведомить не менее чем за 14 дней до начала забастовки и даже в этом случае обязаны обеспечить минимальные условия во время забастовки, необходимые для удовлетворения неотложных потребностей общества.
Сообщаем также, что вышеуказанным действиям будет дана оценка в рамках трудового законодательства, а также мы обратимся в соответствующие органы с целью надлежащей уголовно-правовой оценки вышеуказанных действий».