Ես վստահաբար կարող եմ ասել, որ վաղը ավտոբուսները աշխատելու են Երևանում, հաճախականության խնդիր կարող է ունենանք, բայց եթե պետք լինի մենք անձնապես կգնանք, կնստենք մեքենաները և կտեղափոխենք ուղևորներին, մարդկանց էլ կոչ կանենք տեղափոխել ուղևորներին: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 3-ին, Հանրային Հեռուստաընկերության եթերում հարցազրույցի ժամանակ ասել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Հուսով եմ,որ մարդիկ հասկանում են թե այս գործընթացը ինչու է արվում, սա արվում է, որ բարեվարքության նորմ սահմանենք «Երևանի ավտոբուս»-ում, որը մինչև այս չի իրականացվել»,- ասել է նա:
Ավինյանը նշեց, որ այսօր 32 վարորդ է ազատվել աշխատանքից եւ ինքը ցավում է, որ 32 ընտանիքի կերակրող կորցրել է աշխատանքը, սակայն իրենք չեն պատրաստվում հանդուրժել նմանատիպ մոտեցում:
Հարցին, թե կկարողանան արդյոք աշխատանքից ազատված վարորդներին փոխարնող գտնել, Ավինյանը նշեց, որ Հայաստանում կա մոտ 50 000 D կարգ ունեցող վարորդ եւ կարծում է, որ հնարավորությունները բավականին լայն է:
«Մեր խնդիրն այն չէ, որ վարորդներին փոխարինել, մեր խնդիրը ստաղծված իրավիճակին լուծում տալն է: Մենք չենք պատրաստվցում նմանատիպ իրավիճակը շարունակել, կոմպրոմիս չի լինելու, իրապես չի լինելու: Ես ներողություն եմ խնդրում երեւանցիներից այսօր անհարամարություն պատճառելու համար»,- ասաց քաղաքապետը:

Я однозначно могу сказать, завтра автобусы будут работать в Ереване. У нас может быть проблема частоты, но если нужно будет, мы лично поедем, сядем в автомобили и будем перевозить пассажиров, и людей будем призывать перевозить пассажиров. Об этом сегодня, 3 декабря, в эфире Общественной телекомпании заявил в ходе интервью мэр армянской столицы Тигран Авинян.
«Надеюсь, что люди понимают, почему делается этот процесс. Это делается для установления норм благопристойности в «Ереван автобус»-е, чего до сих пор не осуществлялось», - сказал он.
Авинян отметил, что сегодня было уволено 32 водителя, но они не собираются мириться с подобным подходом.
На вопрос о том, могут ли они найти замену уволенным водителям Авинян ответил, что, по его мнению, возможности достаточно обширные.
«Наша задача не в замене водителей. Наша задача в решении сложившейся ситуации. Мы не собираемся продолжать подобную ситуацию, компромисса не будет, действительно не будет. Я приношу извинения ереванцам за причиненные неудобства», - сказал мэр Еревана.