Հայաստանից Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) դուրս գալու վերաբերյալ փաստաթղթեր չեն ստացվել։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ մեկնաբանելով հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե Հայաստանի և ՀԱՊԿ հարաբերություններն անցել են անվերադարձի կետը, փոխանցում է  РИА Новости-ն։
«Մենք լսում ենք այս խոսակցությունները, որ Հայաստանի վարչապետը խորհրդարանում շատ է խոսել և քննարկել այս թեմայով։ Մենք ոչ մեկին ոչինչ չենք պարտադրում։ Համոզված ենք, որ անդամակցությունից առավելագույնս օգտվելը բխում է Հայաստանի անվտանգության շահերից։ Ռուսաստանը և ՀԱՊԿ մյուս անդամները չեն ձեռնարկել և չեն պատրաստվում ձեռնարկել որևէ գործողություն, որը կընկալվի որպես Երևանի դռների փակում»,- ասաց նա։
Նախօրեին Փաշինյանը խորհրդարանում կառավարության ժամին ասել էր, որ Հայաստանն իրեն արդեն համարում է ՀԱՊԿ-ից դուրս, հետևաբար չի մասնակցում կազմակերպության ներսում որոշումների և փաստաթղթերի կայացմանը։

No documents regarding withdrawal from the Collective Security Treaty Organization (CSTO) have been received from Armenia. This was stated by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov during a press conference Thursday, commenting on Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s statement that the relations between Armenia and the CSTO have passed the point of no return, RIA Novosti reports.
"We [i.e. Russia] hear these rumors that the prime minister of Armenia spoke and discussed a lot on this topic in the parliament. We do not impose anything on anyone. We are convinced that making the most of [CSTO] membership is in the interests of Armenia's security. Russia and other CSTO members have not taken and are not going to take any action that will be perceived as closing the doors of Yerevan," Lavrov said.
PM Nikol Pashinyan said in the parliament Wednesday that Armenia already considers itself outside the CSTO, and therefore it does not participate in the making of decisions and documents within this organization.