ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի 31-րդ նիստում:
Նախևառաջ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Մալթայի նախագահությանը՝ անցնող՝ մարտահրավերներով լի տարվա ընթացքում կազմակերպությունում նախագահության համար:
Տարվա ընթացքում Հայաստանը գործադրել է առավելագույն ջանքեր՝ ապահովելու, որ ԵԱՀԿ-ն դիմակայի գոյաբանական մարտահրավերներին՝ մասնավորապես, նպաստելով կազմակերպության` մասնակից պետությունների միջև վստահության և համագործակցության ամրապնդման ջանքերին և կոչ անելով արագորեն կիրառել վաղ նախազգուշացման և հակամարտությունների կանխարգելման գործիքակազմը։ Ցավոք, մենք բոլորս ձախողեցինք մեր ջանքերում՝ թե՛ հավաքականորեն, թե՛ անհատապես։
Մինչ Հայաստանը երկար ժամանակ հետևողականորեն հանդես է եկել ԵԱՀԿ պատասխանատվության ողջ տարածքում իր սկզբունքների լիարժեք կիրառման օգտին՝ զգուշացնելով ուժի կիրառման վաղ նախազգուշացման ազդանշանների մասին և կոչ անելով արագ և վճռական գործողությունների, ԵԱՀԿ-ի մեխանիզմներն ու հակամարտությունների կանխարգելման գործիքակազմը, մեղմ ասած, շարունակել են մնալ անգործուն:
Սակայն մեր քննադատությունը պետք է ընկալել միայն այն համատեքստում, որ մենք ցանկանում ենք ունենալ արդյունավետ անվտանգային կազմակերպություն՝ անկախ հաստատություններով, որոնք գործում են խստորեն պահպանելով իրենց մանդատները, պարտավորությունները և սկզբունքները՝ առանց հաշվի առնելու որևէ այլ հանգամանք։
Այն մարտահրավերները, որոնց այսօր առերեսվում է ողջ աշխարհը, մեզ ստիպում են առավել զգոն լինել խաղաղության և կայունության հետ կապված հարցերում։ Հաշվի առնելով նշվածը՝ Հայաստանը շարունակում է իր կառուցողական ներգրավվածությունը Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանն ուղղված բանակցություններում։
Այս տարի երկկողմ բանակցությունները հանգեցրին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման կանոնակարգի ստորագրմանը, որով սահմանազատման հիմք ընդունվեց 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը։ Տեղում մեզ հաջողվեց սահմանազատել ավելի քան 12 կմ սահման, և հուսով ենք, որ այս փաստաթուղթը ճանապարհ կհարթի գործընթացի արդյունավետ շարունակման համար և այդպիսով էապես կնպաստի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը։
Մենք նաև որոշակի առաջընթաց ենք գրանցել մեր երկու երկրների միջև Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ։ Մենք համաձայնության ենք եկել նախաբանի և համաձայնագրի նախագծի 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ, և եթե լինի բավարար քաղաքական կամք, այն կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել։ Հայաստանը շարունակաբար ապացուցել է իր պատրաստակամությունը ստորագրելու համաձայնագիրը և փակելու թշնամության էջը Հարավային Կովկասում։
Մենք համոզված ենք, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի, քանի որ մեր տարածաշրջանի ժողովուրդն արդեն շատ է տուժել արյունալի հակամարտություններից։ Ի հեճուկս բոլոր դժվարություններին, մենք հաստատակամ ենք շարունակելու մեր ջանքերը՝ հասնելու ցանկալի նպատակին։ Այս համատեքստում հայկական կողմի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» կապուղիների նախագիծը մեծ ներուժ ունի բարձրացնելու վստահությունը, ամրապնդելու վստահության մթնոլորտը և խթանելու տարածաշրջանի երկրների միջև ավելի լավ փոխգործակցություն։
Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորումը, հատկապես դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը և սահմանների բացումը, կարող է լինել խաղաղության և կայունության կարևոր մյուս ներդրումը տարածաշրջանում։ Այս նպատակով մենք շարունակելու ենք երկխոսությունը մեր թուրք գործընկերների հետ և իրականացնել որոշ գործնական քայլեր, այդ թվում՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կամուրջի, ինչպես նաև Գյումրի-Կարս երկաթգծով սահմանային անցման տեխնիկական պահանջների համատեղ գնահատում: Երբ համաձայնությունները կյանքի կկոչվեն, դրանք դրական ազդեցություն կունենան տարածաշրջանի և դրա սահմաններից դուրս ժողովուրդների վրա։
Քանի որ մոտենում ենք Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի 50-ամյակի կարևոր հանգրվանին, լավ հնարավորություն է, որ յուրաքանչյուր մասնակից պետություն հստակ և միանշանակ վերահաստատի իր հավատարմությունը ԵԱՀԿ-ի հիմնական սկզբունքներին: Այս առումով Ֆինլանդիայի նախագահությունը վճռորոշ նշանակություն կունենա ԵԱՀԿ-ն ավելի արդիական և արդյունավետ ուղիով տանելու հարցում՝ մասնավորապես ուժեղացնելու վաղ նախազգուշացման և հակամարտությունների կանխարգելման ջանքերը:
Եզրափակելով՝ մենք կցանկանայինք հավաստիացնել մեր ֆին գործընկերներին, որ Հայաստանը պատրաստ է սերտորեն աշխատել՝ այս կազմակերպության կարևոր աշխատանքը առաջ մղելու համար։

RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan delivered a speech at the 31st session of the OSCE Ministerial Council.
"Distinguished Chair, Excellences,
At the outset, I would like to express our appreciation to the Maltese Chairmanship for chairing this Organization through another challenging year for all of us.
During the year Armenia has spared no efforts to ensure that the OSCE remains afloat in the face of existential challenges, particularly by contributing to the Organization’s efforts in enhancing trust and cooperation among participating states and calling for the swift utilization of the early warning and conflict prevention toolbox. Alas, we have all failed in our endeavors - failed collectively and individually.
Whilst Armenia has long been advocating for the full implementation of the OSCE's principles across its entire area of responsibility, alerting on the early warning signs of the use of force and calling for the swift and decisive actions, the OSCE’s mechanisms and conflict prevention toolbox have not only been inactive but also muted, to say the least.
But our criticism should be perceived only in the context of our strong desire to have an effective security Organization with its autonomous institutions that act in strict compliance with their mandates, commitments and principles without a backward glance to any other consideration.
The challenges that the entire world faces nowadays makes us to be more vigilant in the issues related to peace and stability. Having this in mind, Armenia continues its constructive engagement in negotiations aiming to fully normalize relations with Azerbaijan.
This year the bilateral negotiations led to the signing of the Regulation for border delimitation between Armenia and Azerbaijan, which recognized the 1991 Alma-Ata Declaration as a basis for delimitation of the border. On the ground, we succeeded to delimit more than 12 km of the border, and we hope that this document will pave the way for efficient continuation of the process and thus will largely contribute to stability in the region.
We have also managed to achieve some progress towards signing the Peace Agreement between our two countries. We have agreed upon Preamble and 15 out of the 17 Articles of the draft Agreement, and if there is enough political will, it can be concluded and signed swiftly. Well, Armenia has continuously proven its readiness to sign the Agreement and close the page of enmity in South Caucasus.
We are confident that peace has no alternative as the people in our region has already suffered a lot from bloody conflicts. Against all odds, we are determined to continue our efforts to reach the desired goal. In this regard, the connectivity project called “Crossroads of Peace” proposed by the Armenian side has a potential to increase trust, build confidence and foster better interaction between the countries of our region.
We believe that full normalization of relations between Armenia and Turkiye, particularly establishment of diplomatic relations and opening of the borders can be another important contribution to peace and stability in the region. To this end, we continue the dialogue with our Turkish counterparts and take some practical steps which include joint assessment of the bridge between Armenia and Turkiye as well as the technical requirements for the border crossing by the Gyumri-Kars railway. Once the agreements are implemented, they will have positive impact on the people of the region and beyond.
As we are approaching the important milestone of the 50th anniversary of the Helsinki Final Act, it is an opportune moment that each and every participating state clearly and unambiguously reaffirms its commitment to the core principles of the OSCE. In this regard Finland’s leadership will be crucial in steering the OSCE toward greater relevance and effectiveness, particularly in strengthening early warning and conflict prevention efforts.
To conclude, we would like to assure our Finnish friends that Armenia stands ready to work closely to advance the important work of this Organization," he said.