Նորագավիթից բռնած մինչև Արտաշատ թող գնան գյուղացուն ասեն՝ ինչի ես դու միսը դրել այստեղ ծախում, դե թող գնան այնտեղից բերեն, կոկորդները կկտրեն, խելոք ժողովուրդ են գտել: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց Գումի շուկայի մոտ գործունեություն ծավալող մսավաճառներից մեկը՝ անդրադառնալով նրան, որ ՍԱՏՄ աշխատակիցները ոստիկանների ուղեկցությամբ առավոտյան եկել են եւ առգրավել իրենց միսը՝ պատճառաբանելով, որ չկա սպանդանոցային մորթի մասին փաստաթուղթը:
«Հիմա ես ի՞նչ պիտի անեմ, կգնամ գողություն կանեմ, երեխեքիս ո՞նց պահեմ: Մի հատ ջանդակ միս ենք բերում, 5000-10000 դրամ փող ենք առնում մեջը: Հիմա 1,2 մլն դրամի միս է տարել, թող տանի իր բալեքին կերակրի: Մի հատ ցլի ջանդակ՝ 295 կգ, դե թող հաշվեն 3500 դրամով: Իհարկե, չեն վառի, կտանեն, իրենք կուտեն: Հո ապուշ չե՞ն, որ վառեն:
Թող գան իմ միսը տանեն լաբորատորիա, եթե մի տոկոս չհամապատասխանի, թող ինձ դատեն՝ վատ միս բերելու համար: Վաղը ժամը 5:00-ին էլի եմ ասում, թող գան տանեն, այդ էդ ժամանակ կոկորդները կկտրեմ: Իրենք տարած միսը պետք է հետ բերեն: Ճիշտ է, սպանդանոցի պեչատ չկա, բայց իրենց հետաքրքիր չի միսը ինչ է, ուզում ես գնա էշ բեր, պեչատ եղավ վրան, կասեն՝ նորմալ է: Բայց թող էդ միսը տանեն ստուգեն»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով, Արարատի մարզում սպանդանոց չկա. «Մի հատ կա, չի աշխատում: Ասում են՝ տար պարսիկի մոտ մորթի, պարսիկը տավար մորթո՞ղ է: Մի հատ գառի սպանդանոց կա, մենակ գառ են մորթում, այն էլ պարսիկինն է»:
Նշենք, որ այսօր Գումի շուկայի մոտ իրավիճակը լարվել էր, մսավաճառներից 8 մարդ ձերբակալվել է: Մոտ մեկ տոննա միս է առգրավվել:

Что мне сейчас делать? Пойду воровать, как мне еще содержать детей? Об этом заявил продавец мяса, работающий в одном из павильонов у ТЦ «Ташир», где сегодня произошла стычка между торговцами и полицейскими.
«Привозим одну тушу мяса, зарабатываем 5000-10000 драмов. Сейчас конфисковали мясо на 1,2 млн драмов. Они не станут это сжигать, сами съедят, они же не идиоты.  Пусть отвезут мясо в лабораторию. Если будет несоответствие хоть на один процент, пусть на меня подадут в суд, за плохое мясо. Они должны вернуть мясо, которое унесли. Пусть его проверят», - заявил сельчанин.
По его словам, в Араратской области нет скотобойни. «Есть одна, но она не работает. Говорят, забей животное у иранцев, а иранец займется говядиной? Есть одна скотобойня, там забивают лишь барашков, и она принадлежит иранцу».
Напомним, что с утра на рынке у ТЦ «Ташир» в Ереване сложилась напряженная ситуация. Сотрудники Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении вместе с «красными беретами» не позволяли продавцам мяса открыть свои павильоны и начать торговлю, поскольку у них нет справок о забое скота в скотобойнях.  В какой-то момент даже завязалась потасовка между полицейскими и торговцами. Один из торговцев попытался совершить самосожжение, что было предотвращено правоохранителями. Есть задержанные граждане, конфисковано около 1 т. мяса.