Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ազգային տոնի՝ Ռումինիայի Միավորման օրվա կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում Ռումինիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կորնել Իոնեսկուին:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախագահը շնորհավորել է նրան և Ռումինիայի ղեկավարությանն ու ժողովրդին և հաջողություններ ու բարգավաճում մաղթել:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Կորնել Իոնեսկուն նշել է, որ իր ջանքերն է ներդնում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև փոխգործակցության առաջմղման նպատակով քայլերի ակտիվացման շուրջ հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել տնտեսության, կրթության և գիտության, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում համագործակցության խթանման հնարավորություններին:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային ընդհանուր իրադրության և զարգացումների վերաբերյալ: Երկուստեք շեշտվել է առկա հիմնախնդիրներն ու մարտահրավերները խաղաղ բանակցային ուղիով և ժողովրդավարության զարգացման սկզբունքների գերակայությամբ հաղթահարելու կարևորությունը:

Президент Армении Ваагн Хачатурян принял чрезвычайного и полномочного посла Румынии в Армении Корнела Ионеску по случаю национального праздника - Дня единения Румынии.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента республики, в ходе встречи Хачатурян поздравил Ионеску, руководство и народ Румынии с праздником и пожелал успехов, процветания.
В свою очередь, посол Румынии сказал,  что он прилагает все усилия в дело развития сотрудничества между двумя странами.
В ходе встречи обсуждены вопросы, связанные с активизацией шагов с целью развития взаимодействия между Армений и Румынией.
Состоялся обмен мнениями вокруг общей региональной и международной ситуации и развития событий. Обе стороны подчеркнули важность преодоления существующих проблем и вызовов посредством мирных переговоров и верховенства принципов демократического развития.