Ֆրանսիայի հյուսիսում՝ ներգաղթյալների ճամբարի մոտ, կրակոցների հետևանքով հինգ մարդ է զոհվել, իսկ 22-ամյա մի երիտասարդ հանձնվել է ոստիկանություն, հայտնում են ֆրանսիական լրատվամիջոցները։
Չորս մարդ՝ երկու անվտանգության աշխատակից և երկու ներգաղթյալ, մահացու վիրավորվել են Դյունկերքի մերձակայքի Լունպլաժի ափամերձ հատվածում, ֆրանսիական լրատվամիջոցներին հայտնել են անվտանգության աղբյուրները։
Ըստ Ֆրանսպրես գործակալության՝ զինված անձը խոստովանել է նաև, որ կրակել է մոտակա Ուորմհաութ քաղաքում: Տեղական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ կասկածյալի մեքենայում զենք է հայտնաբերվել, իսկ Դյունկերքի քաղաքապետ Պատրիս Վերգրիեթը հայտարարել է, որ հարձակումների դրդապատճառները «դեռևս անհայտ են»: Վերգրիեթը կատարվածը «ողբերգություն» է որակել և նշել, որ տարածքում «անհայտ անձը սառնասրտորեն սպանել է մի քանի մարդու»։ Տարածաշրջանային ասամբլեայի ղեկավար Քսավյե Բերտրանը հաստատել է, որ ողբերգական իրադարձության հետևանքով հինգ մարդ է զոհվել։
Լունպլաժում ներգաղթյալների համար մի քանի ժամանակավոր բնակավայրեր կան: Այն մոտ է Կալեին և Դովերի նեղուցին, որը նեղուցի ամենանեղ հատվածն է։
Նմանատիպ ճամբարներ Ֆրանսիայի հյուսիսային ափի երկայնքով օգտագործել են փոքր նավերով Բրիտանիա հասնել փորձող մարդիկ:

Пять человек погибли в результате стрельбы на севере Франции, в том числе возле лагеря мигрантов, а 22-летний мужчина сдался полиции, сообщают французские СМИ.
Четыре человека - два охранника и двое мигрантов - были смертельно ранены на участке побережья Лунплаж недалеко от Дюнкерка, сообщили французским СМИ источники в службе безопасности.
По данным информационного агентства AFP, стрелявший также признался в другой стрельбе в соседнем городе Уормхаут. Местные СМИ сообщили, что в машине подозреваемого было найдено оружие, а мэр Дюнкерка Патрис Вергриете заявил, что мотивы нападений «остаются неизвестными». Вергриете охарактеризовал инцидент как «трагедию» и заявил, что «неизвестный хладнокровно убил нескольких человек» в этом районе. Глава региональной ассамблеи Ксавье Бертран подтвердил, что в результате трагического события погибли пять человек.
В Лун-Плаже расположено несколько временных поселений для мигрантов. Он находится недалеко от Кале и Дуврского пролива, который является самой узкой частью пролива.
Аналогичные лагеря вдоль северного побережья Франции использовались людьми, пытавшимися добраться до Великобритании на небольших лодках.