ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկություն ունի, որ հյուսիսկորեացի զինվորականներն առաջին անգամ մասնակցել են ռազմական գործողություններին Կուրսկի շրջանում ռուսական բանակի կողմից և կորուստներ են կրել։ Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Պենտագոնի խոսնակ գեներալ-մայոր Փեթ Ռայդերը։
«Մենք տեղեկություններ ունենք, որ հյուսիսկորեացիները կորուստներ են կրել, սպանվածներ և վիրավորներ ունեն»,- ասել է Ռայդերը, հայտնում է Reuters-ը։ Նա պարզաբանել է, որ զոհերի թվի մասին ստույգ տվյալներ դեռ չկան, սակայն ԿԺԴՀ-ի զինվորականների մասնակցությամբ մարտերը տեղի են ունեցել անցյալ շաբաթ՝ դեկտեմբերի 9-ից 15-ը։
Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության գլխավոր հետախուզական վարչությունը (GUR) հաստատել է մարտերին հյուսիսկորեական զորքերի մասնակցությունը և հայտնել է հյուսիսկորեացի զինվորների «զգալի կորուստների» մասին։ Հետախուզության գլխավոր վարչության տվյալներով՝ միայն դեկտեմբերի 14-ին և 15-ին Հյուսիսային Կորեայի ստորաբաժանումները Կուրսկի մարզի Սուդժանսկի շրջանի Պլեխովո, Վորոժբա և Մարտինովկա գյուղերի շրջանում ուկրաինական դիրքերի վրա հարձակման ժամանակ կորցրել են առնվազն 30 մարդ և վիրավորվել։
ԿԺԴՀ-ի զինվորականների մասնակցությամբ առաջին ռազմական բախումների մասին հաղորդագրությունները հայտնվեցին նախօրեին ռուսական պատերազմամետ հեռագրային ալիքներում։ Պնդում էր արվում, որ հյուսիսկորեական ստորաբաժանումները ուկրաինական զորքերից հաջողությամբ հետ են գրավել Պլեխովո գյուղը։ Այս տվյալները հրապարակել են Romanov Light, Oleg Tsarev, Alex Parker Returns եւ Voenkor Kotenok ալիքները:

Министерство обороны США располагает информацией, что северокорейские военные впервые приняли участие в боевых действиях на стороне российской армии в Курской области и понесли потери. Об этом сообщил представитель Пентагона генерал-майор Пэт Райдер на пресс-конференции.
«У нас есть сведения, что северокорейцыпонесли потери убитыми и ранеными», — отметил Райдер, сообщает Reuters.  Он уточнил, что точные данные о количестве жертв пока отсутствуют, однако бои с участием военных КНДР произошли на прошлой неделе, с 9 по 15 декабря.
Главное управление разведки (ГУР) Министерства обороны Украины подтвердило участие северокорейских войск в боевых действиях и сообщило о «значительных потерях» среди солдат КНДР. Согласно данным ГУР, только за 14 и 15 декабря северокорейские подразделения потеряли не менее 30 человек убитыми и ранеными во время штурма украинских позиций в районе сел Плехово, Ворожба и Мартыновка в Суджанском районе Курской области.
Сообщения о первых боестолкновениях с участием военных КНДР накануне появились в российских провоенных телеграм-каналах. Утверждалось, что северокорейские подразделения успешно отбили у украинских войск деревню Плехово. Эти данные публиковали «Romanov лайт», Олег Царев, Alex Parker Returns и «Военкор Котенок».