Սյունիքով «միջանցք» բացելու նպատակով Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման հավանականությունը մեծանում է: Այս մասին Լուրեր Հայաստանից – NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մելքոնյանը։
Նրա խոսքով՝ որպես ցուցանիշ կարող են ծառայել մի շարք գործոններ։ Մելքոնյանն անդրադարձավ այն փաստին, որ այս տարվա հոկտեմբերից նոյեմբեր ամիսներին Իսրայելից Ադրբեջան զենքի ռեկորդային մատակարարումներ են իրականացվել։ Որպես երկրորդ ցուցանիշ՝ նա նշեց Ադրբեջանի հարձակողական զորավարժությունների ակտիվացումը։ «Բաքուն նույնիսկ երեք զորավարժություն է անցկացրել Իրանի հետ՝ փորձելով ցույց տալ, որ Ադրբեջանն Իսլամական Հանրապետության դեմ ոչինչ չունի»,- հիշեց քաղաքագետը։
Որպես մեկ այլ ցուցիչ նա մատնանշեց Ադրբեջանում հասարակական կարծիքի շուրջ աշխատանքը և Սյունիքում ռազմական գործողություններ իրականացնելու նպատակահարմարության վերաբերյալ քննարկումները։ «Բացի այդ, Բաքուն Հայաստանի համար ակնհայտ անհնարին նախապայմաններ է դնում՝ Սահմանադրության հրատապ փոփոխություն, այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» համայնքի հետ երկխոսություն և Հայաստանի ապառազմականացում»,- հավելեց Մելքոնյանը։
Աշխարհաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ փորձագետը նշեց, որ Ռուսաստանի և Իրանի դերը տարածաշրջանում նվազել է, իսկ Թուրքիաինն՝ աճել, ինչը պատմական հնարավորություն է բացում Հայաստանի դեմ ագրեսիայի պատրաստվող Ադրբեջանի համար։
Նրա խոսքով, ժամանակի ընթացքում մեծանում է Ադրբեջանի՝ որպես միջնորդի դերը Թուրքիայի և Իսրայելի միջև, ինչն ավելի ակտիվորեն քննարկվում է Իսրայելում։ Քաղաքագետը ենթադրեց, որ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հաջիևի վերջին այցն Իսրայել կարող է կապված լինել Թուրքիայի և Իսրայելի միջև հակասությունները հարթելու և նրանց միջև հակամարտությունից խուսափելու փորձի հետ։ «Այցը կարող է կապված լինել նաև ցանկության հետ՝ ցույց տալու, որ բոլոր երեք երկրների շահերը Հարավային Կովկասում համընկնում են։ Իրանի դիրքերը թուլացնելու երեք ուղղություն կարող է լինել՝ Եմեն, Իրաք և Հարավային Կովկաս։ Ադրբեջանի ակտիվացումը կարող է մեծացնել Թեհրանի ուշադրությունը Հարավային Կովկասի նկատմամբ։ Իսրայելն ու Ադրբեջանը հասկանում են, որ, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքը» հիմնականում ուղղված է Իրանի դեմ։ Միաժամանակ, Իսրայելը փորձում է լուծել Իրանի հարցը, իսկ Ադրբեջանը փորձում է լուծել Հայաստանի հարցը»,- եզրափակեց Սերգեյ Մելքոնյանը։

Вероятность нападения Азербайджана на Армению с целью открытия «коридора» через Сюник растет. Об этом в ходе программы «Фактор силы» Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Сергей Мелконян.
По его словам, индикаторами могут служить ряд факторов. Мелконян сослался на то, что с октября по ноябрь этого года были осуществлены рекордные поставки оружия из Израиля в Азербайджан. Вторым индикатором он назвал активизацию учений Азербайджана наступательного характера. «Баку провел даже три учения с Ираном, пытаясь показать, что ничего против Исламской Республики Азербайджан не имеет», - напомнил политолог.
Еще одним индикатором он указал работу над общественным мнением в Азербайджане и обсуждения целесообразности проведения военных операций в Сюнике. «Кроме того, Баку ставит перед Арменией заведомо невыполнимые предусловия: срочное изменение Конституции, диалог с общиной так называемого «Западного Азербайджана» и демилитаризация Армении», - добавил Мелконян.
Что касается геополитической обстановки, то эксперт заметил, что роль России и Ирана в регионе снизилась, а Турции – возросла, что открывает историческую возможность для Азербайджана, который готовится к агрессии против Армении.
По его оценке, с течением времени растет роль Азербайджана как посредника между Турцией и Израилем, о чем в Израиле стали говорить активнее. Политолог предположил, что последний визит помощник президента Азербайджана Гаджиева в Израиль может быть связан с попыткой сгладить противоречия между Турцией и Израилем и избежать конфликта между ними. «Визит может быть связан также со стремлением показать, что интересы всех трех стран совпадают на Южном Кавказе. Для ослабления позиций Ирана могут существовать три направления: Йемен, Ирак и Южный Кавказ. Активизация Азербайджана может усилить внимание Тегерана в направлении Южного Кавказа. Израиль и Азербайджан понимают, что так называемый «Зангезурский коридор» в основном направлен против Ирана. При этом Израиль пытается решить вопрос Ирана, а Азербайджан – вопрос Армении», - заключил Сергей Мелконян.