ՌԴ Պետդումայի պատգամավորները երրորդ ընթերցմամբ ընդունել են զինված խռովություն կազմակերպելու և մասնակցելու համար պատիժը խստացնելու մասին օրենքը, գրում է Коммерсантъ-ը։
Օրինագիծը, որը խտրություն է մտցնում ապստամբության մասնակիցների միջև, քննարկվել է երեքշաբթի՝ դեկտեմբերի 17-ին, երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ։
Խռովություն կազմակերպելու կամ ղեկավարելու համար պատիժ է սահմանվում 15-20 տարի ազատազրկում՝ ազատության սահմանափակմամբ։ Դրան մասնակցելը պատժվում է 12-20 տարի ժամկետով՝ նույն ժամկետով ազատության սահմանափակմամբ։ Եթե ապստամբությունը հանգեցրել է մարդու մահվան կամ «այլ ծանր հետևանքների», դրա կազմակերպիչներին և մասնակիցներին սպառնում է 15- 20 տարվա ազատազրկում՝ 500 հազար ռուբլի տուգանքով և ազատության սահմանափակմամբ։ Նույն դեպքում դատարանը կարող է որոշում ընդունել ցմահ ազատազրկման մասին։
Նույն օրինագիծը նախատեսում է պատիժ Ռուսաստանի տարածքում հակառակորդին օգնություն ցուցաբերող օտարերկրացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց համար. պատժի ժամկետները տատանվում են 10-15 տարի, ինչպես նաև տուգանք 500 հազար ռուբլի՝ մինչև երեք տարի ժամկետով դատապարտյալի աշխատավարձի կամ որևէ եկամուտի չափը։ Օրինագիծը միաժամանակ անհնար է դարձնում ահաբեկիչների և խռովարարների պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակումը: Դա կվերաբերվի բոլոր նրանց, ովքեր նպաստել են ահաբեկչական գործունեությանը, վերապատրաստվել են ահաբեկչական նպատակներով, ինչպես նաև նման համայնքի կազմակերպիչներին։
Ներկայում Ռուսաստանի Դաշնության Քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածը սահմանափակվում է նրանով, որ խռովության ակտիվ մասնակցությունը կամ կազմակերպումը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 12-20 տարի ժամկետով՝ մինչև երկու տարի ազատության սահմանափակմամբ:

Депутаты Госдумы России приняли в третьем чтении закона об ужесточении наказания за организацию и участие в вооруженном мятеже, сообщает «Коммерсантъ».
Законопроект, который вводит различия между участниками мятежа, рассматривали во вторник, 17 декабря, сразу во втором и в третьем чтении.
За организацию или руководство мятежом вводится наказание от 15 до 20 лет заключения с ограничением свободы. Участие же в нем наказывается сроком от 12 до 20 лет с ограничением свободы на тот же срок. Если мятеж повлек смерть человека или «иные тяжкие последствия», тогда его организаторов и участников ждет лишение свободы от 15 до 20 лет со штрафом от 500 тыс. руб и ограничением свободы. В этом же случае суд может принять решение о пожизненном заключении.
Тот же законопроект вводит наказание иностранцам и лицам без гражданства, которые оказывают помощь противнику на территории РФ — сроки наказания варьируются от 10 до 15 лет, а также штрафом от 500 тыс. руб. до размера заработной платы или любых доходов осужденного за период до трех лет. Законопроект также лишает возможности террористов и мятежников выйти по УДО. Это коснется всех тех, кто содействовал террористической деятельности, проходил обучение в террористических целях, а также организаторов подобного сообщества.
Сейчас ст. 279 УК РФ ограничивается тем, что активное участие либо организация мятежа наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до двадцати лет с ограничением свободы до двух лет.