Փաշինյանը կրկին պնդում է, որ ՀՀ Սահմանադրությունը Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններ չունի: Այս մասին նա ասել է Արմենպրեսի հետ հարցազևույցում՝ պատասխանելով Ալիեւիմեղադրանքներին:
«Մի քանի անգամ այդ թեմային անդրադառնալու առիթներ ունեցել եմ եւ կրկին հարկ եմ համարում ընդգծել, որ եթե դա Ադրբեջանի կողմից արտահայտվող անկեղծ մտահոգություն է, այդ մտահոգությունը փարատված համարելու բոլոր հիմքերը կան: Ինչո՞ւ, որովհետեւ պնդումները, թե Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ հիմնվում է այն փաստարկի վրա, թե մեր Սահմանադրության նախաբանում կա ընդհանրական հղում Անկախության հռչակագրին, որտեղ իր հերթին հիշատակվում է Լեռնային Ղարաբաղի մասին: Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը 2024թ. սեպտեմբերի 26-ին կայացրած որոշման մեջ արձանագրել է, որ Սահմանադրության նախաբանում Անկախության հռչակագրին հղումը վերաբերում է հռչակագրի բացառապես այն դրույթներին, որոնք իրենց բառացի ամրագրումն են ստացել Սահմանադրության հոդվածներում։ ՀՀ Սահմանադրության որեւէ հոդվածում Լեռնային Ղարաբաղի մասին ոչ ուղղակի, ոչ անուղղակի հիշատակում չկա: Եթե Սահմանադրության բովանդակությունն ընդունենք այնպես, ինչպես Ադրբեջանն է մեկնաբանում, այդ դեպքում հարց է ծագում, ինչո՞ւ 1995 թվականի սահմանադրական հանրաքվեին Ղարաբաղը չի մասնակցել, ինչո՞ւ այնտեղ ընտրական տեղամասեր չեն բացվել եւ մարդիկ չեն քվեարկել Սահմանադրության հարցով: Նույնը կարելի է ասել դրանից հետո տեղի ունեցած ՀՀ նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների մասին: Բացի այդ, եթե ՀՀ Սահմանադրության ադրբեջանական մեկնաբանությունը ճիշտ լիներ, ղարաբաղցի մեր քույրերին եւ եղբայրներին Հայաստանի Հանրապետության կողմից փախստական ճանաչելն անհնար կլիներ»,- ասել է նա:
Փաշինյանը խոսել է նրանից, որ Հայաստանն էլ մտահոգություն ունի, որ Ադրբեջանի Սահմանադրությունը տարածքային պահանջներ է պարունակում Հայաստանից:
«Այդ մտահոգությունը հիմնվում է այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանի Սահմանադրության նախաբանը հղում է պարունակում 1991թ. հոկտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից ընդունված Սահմանադրական ակտին: Սահմանադրական ակտն իր հերթին հղում է անում 1918թ. մայիսի 28-ին ընդունված Ադրբեջանի առաջին Հանրապետության Անկախության հռչակագրին, որն արձանագրում է, որ Ադրբեջանի առաջին Հանրապետությունը ներառում է Արեւելյան եւ Հարավային Անդրկովկասը: 1919թ. նոյեմբերին Ադրբեջանի Հանրապետությունը Անտանտին է ներկայացրել իր վարչատարածքային քարտեզը, համաձայն որի՝ Ադրբեջանի կազմում ընդգրկված են Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերն ամբողջությամբ, ինչպես նաեւ Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռիի, Շիրակի մարզերի տարածքները մասամբ, ՀՀ տարածքի շուրջ 60 տոկոսը: Այսպիսով, Ադրբեջանի Սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության: Բայց մենք Ադրբեջանի Սահմանադրությունը փոխելու հարց չենք բարձրացնում երկու պատճառով. նախ՝ նման պահանջը փակուղի կմտցնի Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացը եւ երկրորդը՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասում կա հոդված, որն արձանագրում է՝ կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց ներքին օրենսդրությանը՝ արդարացնելու սույն պայմանագրի իրագործման ձախողումը: Խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված մասի մեկ այլ հոդվածում ասվում է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ եւ պարտավորվում են ապագայում եւս նման պահանջներ առաջ չքաշել»,-ասել է նա:
Փաշինյանը նշում է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է, որ գործնականում կփարատի ե՛ւ Հայաստանի, ե՛ւ Ադրբեջանի մտահոգությունները, այդ
«Եվ եթե հարցին մոտենանք Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության տեսակետից, մեր օրենքներով խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվելուց հետո պետք է վավերացվի Ազգային ժողովում: Դրանից առաջ Կառավարությունը պարտավոր է պայմանագիրն ուղարկել Սահմանադրական դատարան՝ դրա համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը ստուգելու համար: Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը (թեեւ 2024թ. սեպտեմբերի 26-ի որոշումից հետո նման զարգացումը քիչ հավանական է), կստացվի, որ Ադրբեջանի փաստարկներն այս հարցում ճիշտ էին, եւ Հայաստանը ստիպված կլինի ընտրություն կատարել Խաղաղության պայմանագրի եւ Սահմանադրության որոշ դրույթների միջեւ: Բայց եթե Սահմանադրական դատարանը որոշի, որ Խաղաղության պայմանագրի տեքստը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը, այն կանցնի վավերացման գործընթաց երկրի Խորհրդարանում: Իսկ ՀՀ Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն, ՀՀ վավերացված միջազգային պայմանագրերի եւ օրենքների նորմերի միջեւ հակասության դեպքում կիրառվում են միջազգային պայմանագրի նորմերը: Այսպիսով, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ Խաղաղության պայմանագիրը Խորհրդարանում վավերացվելուց հետո կստանա գերակա իրավաբանական ուժ ՀՀ օրենքների եւ այլ նորմատիվ իրավական ակտերի նկատմամբ եւ տարածքային պահանջների թեման վերջնականորեն կփակվի: Նույնը տեղի կունենա նաեւ Ադրբեջանում: Այսինքն, խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է, որ գործնականում կփարատի ե՛ւ Հայաստանի, ե՛ւ Ադրբեջանի մտահոգությունները, այդ թվում՝ սահմանադրությունների հետ կապված»եզրափակել է նա:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan continues to insist that there are no territorial claims against Azerbaijan in the Armenian Constitution. He said this in an interview with “Armenpress”, responding to the accusations of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
"I’ve had several occasions to address that topic, and I find it necessary to emphasize that if this is a sincere concern expressed by Azerbaijan, all grounds exist to consider these concerns dispelled. Why? Because the allegations that the Constitution of the Republic of Armenia contains territorial demands against Azerbaijan are based on the argument that the preamble of our Constitution contains a general reference to the Declaration of Independence, which in turn mentions Nagorno-Karabakh.
In its 26 September 2024 ruling, the Constitutional Court of Armenia recorded that the reference to the Declaration of Independence in the preamble of the Constitution relates exclusively to those articles of the declaration that have gained literal stipulation in the articles of the Constitution.
There is neither direct nor indirect mention of Nagorno-Karabakh in any article of the Constitution of the Republic of Armenia. If we were to accept the content of the Constitution the way Azerbaijan interprets it, then a question would arise, why didn’t Karabakh participate in the 1995 Constitutional Referendum, why didn’t polling stations open there and why didn’t the people vote on the Constitution.
The same can be said about the subsequent presidential and parliamentary elections in Armenia. Besides, if the Azerbaijani interpretation of the Armenian Constitution were to be accurate, then the recognition of our brothers and sisters from Karabakh as refugees by Armenia would have been impossible."
Pashinyan also commented on Armenia's concern that the Azerbaijani Constitution contains territorial demands to Armenia.
"This concern is based on the fact that the preamble of the Azerbaijani Constitution contains a reference to the Constitutional Act adopted by the Azerbaijani Parliament on 18 October 1991. In turn, the Constitutional Act refers to the Declaration of Independence of the First Republic of Azerbaijan adopted on 28 May 1918, which records that the First Republic of Azerbaijan includes Eastern and Southern Transcaucasia. In November 1919, the Republic of Azerbaijan presented to the Entente its administrative map, according to which, Azerbaijan included the entirety of the provinces of Syunik and Vayots Dzor of Armenia, as well as parts of the provinces of Ararat, Armavir, Gegharkunik, Tavush, Lori and Shirak of Armenia, some 60 percent of the territory of the Republic of Armenia. Thus, the Constitution of Azerbaijan contains territorial demands against the Republic of Armenia. But we are not raising an issue of changing the Constitution of Azerbaijan for two reasons, first of all such an issue would bring the Armenia-Azerbaijan peace process into a deadlock, and secondly, the agreed-upon part of the Armenia-Azerbaijan peace treaty contains an article which stipulates that the parties cannot refer to their internal legislation to justify the failure of implementation of the peace treaty. Another article of the agreed-upon part of the peace treaty says that the parties recognize each other’s territorial integrity, do not have territorial demands against each other and are bound to not make such demands in the future," he said.
Pashinyan noted that it is the signing of the peace treaty that will dispel the concerns of both Armenia and Azerbaijan.
"And if we approach the matter from the viewpoint of the legislation of the Republic of Armenia, by our laws the peace treaty must be ratified in the National Assembly after the signing. Before that, the government must submit the treaty to the Constitutional Court to verify its compliance with the Constitution of the Republic of Armenia. If the Constitutional Court decides that the text of the peace treaty does not comply with the Constitution, although such a development is less likely after the 26 September 2024 decision, it would turn out that Azerbaijan’s arguments in this matter were correct and Armenia would have to make a choice between some articles of the Constitution and the peace treaty. But if the Constitutional Court decided that the text of the peace treaty complies with the Constitution of Armenia, it will pass the ratification process in our parliament. And according to paragraph 3 of article 5 of the Armenian Constitution, in case of conflict between the norms of international treaties ratified by the Republic of Armenia and those of laws, the norms of international treaties shall apply. Thus, after ratification in parliament, the Armenia-Azerbaijan peace treaty will gain superior legal force against laws and other normative legal acts of Armenia, and the topic of territorial demands will be closed forever. The same would happen in Azerbaijan. Meaning, it is the signing of the peace treaty that will practically dispel the concerns of both Armenia and Azerbaijan, including in relation to the constitutions" he said.