Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Կորեայի Հանրապետության փոխվարչապետ, նախագահի պաշտոնակատար Չոյ Սան Մոկին՝ Մուան միջազգային օդանավակայանում տեղի ունեցած ողբերգական ավիավթարի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
«Խոր ցավով տեղեկացա Կորեայի Հանրապետության Մուան միջազգային օդանավակայանում տեղի ունեցած ողբերգական ավիավթարի մասին, որը բազմաթիվ մարդկանց կյանքեր է խլել։
Իմ կարեկցանքն ու զորակցությունն եմ հայտնում զոհերի ընտանիքներին և հարազատներին՝ մաղթելով տոկունություն, իսկ վիրավորներին՝ շուտափույթ ապաքինում»:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent a message of condolence to Deputy Prime Minister and Acting President Choi Sang-mok, in connection with the tragic plane crash in South Korea, the PM’s office informs.
It is said in the message that it was with deep sorrow that Pashinyan learned about the tragic plane crash occurred at the Muan International Airport in South Korea, which claimed the lives of many people.
Also, the Armenian premier expressed his sympathy and support to the families and relatives of the casualties, wishing them endurance and speedy recovery to the wounded.