Իսրայելական անվտանգության գործակալության և ոստիկանության տվյալներով՝ Իսրայելի Պեթահ Թիքվա քաղաքի բնակիչը ձերբակալվել է «օտարերկրյա տարրերի» անունից առաջադրանքներ կատարելու համար, գրում է Times of Israel-ը։
Հաղորդվում է, որ 29-ամյա Ալեքսանդր Գրանովսկին ձերբակալվել է «անվտանգության խախտումներ կատարելու մեջ», երբ նրան կասկածում էին օտարերկրյա տարրերի անունից մի քանի մեքենաների հրկիզմանը մասնակից լինելու մեջ:
Քննիչների տվյալներով՝ նոյեմբերից Գրանովսկին կապեր է պահպանել արտերկրից եկած «ահաբեկչական տարրերի» հետ և «անվտանգության մեծ թվով առաջադրանքներ» է  կատարել նրանց համար՝ հանուն դրամական շահի։
Պնդում են, որ Գրանովսկին գիտեր, որ այդ հանձնարարությունները «ի վիճակի են վնասել պետության անվտանգությանը»։
Գործակալությունն ուղղակիորեն չի նշել, որ Իրանը կանգնած է եղել դավադրության հետևում, սակայն առաքելությունները նման են իրանական նախկին ենթադրյալ փորձերին, գրում է լրատվամիջոցը։
Գրանովսկու կատարած առաջադրանքները ներառում էին. Իսրայելում ութ մեքենայի հրկիզում; «Ռուհոլլահի երեխաները» մակագրությունների դաջում, որն առնչվում է Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ռուհոլլահ Խոմեյնիին, Իսրայելի կենտրոնում կառավարական հաստատության լուսանկարում այն տարածքի մուտքը, որտեղ ապրում էր պաշտպանության նախկին նախարար և Կնեսետի անդամ Բենի Գանցը:

По информации агентства безопасности «Шин Бет» и полиции, житель города Петах-Тиква в Израиле был арестован за выполнение заданий от имени «иностранных элементов», пишет Times of Israel.
Сообщается, что 29-летний Александр Грановский был задержан по подозрению в «совершении нарушений безопасности после того, как его заподозрили в причастности к нескольким поджогам транспортных средств от имени иностранных элементов».
По данным следствия, с ноября Грановский поддерживал контакты с «террористическими элементами» из-за рубежа и выполнял для них «большое количество различных задач по обеспечению безопасности» за денежную выгоду.
Утверждается, что Грановский знал, что эти задания «потенциально могут нанести ущерб безопасности государства».
Агентство прямо не говорит о том, что за заговором стоял Иран, но задания имеют сходство с предыдущими предполагаемыми попытками Ирана, пишет СМИ.
По данным «Шин Бет», задачи, которые выполнял Грановский, включали в себя: поджог восьми автомобилей по всему Израилю; нанесение надписей «Дети Рухоллы», относящихся к Рухолле Хомейни, бывшему верховному лидеру Ирана, фотографирование государственного объекта в центральной части Израиля, фотографирование входа в район, где проживал бывший министр обороны и депутат Кнессета Бенни Ганц.